Izborna godina: Vlada FBiH spašava državna preduzeća od stečaja

Vlada  Federacije u narednoj, izbornoj godini finansijskom konsolidacijom spašava državna preduzeća od stečaja, odnosno nekoliko hiljada radnika od otkaza.

Vlada ulazi u novu budžetsku godinu sa deficitom većim od 600 miliona maraka, ali će istovremeno sanirati višegodišnje dugove preduzeća kojim je većinski vlasnik, izvještava Federalna televizija. Na ovaj način Vlada će spriječiti socijalne buntove – no da li će dugoročno omogućiti i razvoj preduzeća gubitaša?
Vlada Federacije utvrdila je Prijedlog zakona o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava koji podrazumijeva sanaciju željeznica, rudnika, drvne i metaloprerađivačke industrije. Šta će biti sa dugodišnjim dugovima od više stotina miliona maraka za doprinose, zdravstveno osiguranje, te prema dobavljačima? Hoće li biti praštanja dugova kako bi se preduzeća spasila od stečaja?
“Ovim zakonom smo, između ostalog, konačno riješili definisati unutrašnji dug u većini, osim uvezivanja staža po pitanju PIO-a. Sve ostalo se reguliše – zdravstveno osiguranje, dugovanje prema povjeriocima i dobavljačima”, objašnjava Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Radi se uglavnom o javnim preduzećima u kojima država ima većinsko vlasništvo. Finansijska konsolidacija trebala bi sanirati dugove, a ukoliko i dalje preduzeća nastave poslovati sa gubitkom i ne izmiruju redovno obaveze, ići će u stečaj.
“Ukoliko privredno društvo u roku od 60 dana od donošenja ovakve odluke o finansijskoj konsolidaciji ne počne da izmiruje svoje obaveze prema državi, onda društvo ide u stečaj, jer ne želimo da otvaramo novu priču gdje će 3,4,5 godina praviti dugove”, kaže Erdal Trhulj, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH
Konsolidacija javnih preduzeća je nužna, ali da li će tako ona biti dugoročno spašena od likvidacije i da li će moći nastaviti uspješno raditi i dobivati poslove na natječajima?
“Desit će se domino sistem, tražit će to i drugi, onda neće biti balansa između prihodovne strane budžeta i rashodovne strane budžeta”, upozorava Irfan Ajanović, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
“To je jako opasna stvar kad je riječ o privrednim kretanjima i tržištu u Federaciji. Dovođenje u povoljniji položaj određenih preduzeća – u kojima je vlasnik država i vlada – dovelo bi do nelojalne konkurencije i do sigurnog poremećaja na tržištu”, smatra Omer Vatrić, šef Kluba SBiH u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Samo za konsolidaciju Željeznica Federacije potrebno je 180 miliona maraka.
Enver Bijedić, ministar saobraćaja i komunikacija FBiH, kaže kako ona ne bi bila spašavana na račun poreznih obveznika, ali i da se dolazi u situaciju da preduzeće kao što su Željeznice u svom vlasništvu ima strukturu i objekte vrijedne milijarde  i da bi, u slučaju da se ne omogući održavanje te infrastrukture, došlo do rapidnog gubljenja vrijednosti.
Stručnjaci smatraju da ovo nisu dugoročna rješenja koja će spasiti preduzeća gubitaše.
Goran Nedić, ekonomski analitičar, kaže kako će to samo produbiti deficit. “Nama su potrebni profesionalni menadžeri, firme sa dugogodišnjim iskustvom za upravljanje, a ne politički birokrati”, naglašava on.
Konačnu riječ o ovom rješenju dat će parlamentarci.

indikator

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close