U21 Euro: Italija pobijedila Njemačku, obje reprezentacije izborile plasman u polufinale

Odigrane su utakmice 3. kola grupe C Evropskog prvenstva do 21 godinu koje se održava u Poljskoj. Postignuti su sljedeći rezultati Češka Republika – Danska 2:4, Italija – Njemačka 1:0. U polufinale su se plasirale selekcije Italije i Njemačke (kao najbolji drugoplasirani) koje su se pridružile Engleskoj i Španiji.

Češkoj Republici, nakon trijumfa nad Italijom, bila je potrebna pobjeda protiv Danske kako bi imali mogućnost da uz određenu gol razliku osiguraju plasman u polufinale. Igrao se 23. minut kada je povela Danska, a strijelac je bio Andersen.

No, samo četiri minute poslije Češka je poravnala preko Schicka. Ipak, Vikinzi su do kraja prvog dijela uspjeli povesti 2:1 preko Zohore.

Na otvaranju drugog dijela Česi ponovo uspjevaju da poravnaju rezultat na 2:2, a pogodio je Chory. Međutim, Zohore u 73. minuti treći put dovodi Dansku u vodstvo od 3:2.

U tim trenucima bilo je jasno da su Česi daleko od plasmana u završnicu. Do kraja utakmice Danci preko Ingvartsena u 90. minuti stižu do pobjede od 4:2.

U drugom meču ove grupe snage su odmjerili Italija i Njemačka. Azzurri su imali tri boda iz prethodna dva meča, dok je Elf imao stopostotan učinak. Ipak, Italijani su imali priliku da osvajanjem kompletnog plijena stignu do 6 bodova i imaju bolji međusobni omjer od Nijemaca. U tom slučaju bili bi pobjednici grupe C.

Nakon prvih 45 minuta Italijani su vodili 1:0, a jedini pogodak postigao je Bernardesch u 31. minuti. Premda su Nijemci gubili i sa minimalnim porazom plasirali bi se u polufinale kao najbolja drugoplasirana reprezentacija jer su imali bolju gol razliku od Slovačke koja je u grupi A skupla šest bodova.

U nastavku Nijemci kreću nešto ofanzivnije. Nakon pritiska i Italijani u 60. minuti imaju dobru priliku, ali je golman Njemčke Pollersbeck sjajno intervenisao. Nakon toga se igralo se najčešće između dva šesnaesterca jer je rezultat obje seelekcije vodio u polufinale. Na kraju je semafor pokazivao 1:0.

Italijani su osvojili prvo mjesto u grupi, dok Nijemci nastavljaju takmičenje kao najbolja drugoplasirana ekipa sa 6 bodova i gol razlikom (5:1). Slovaci su u grupi A također skupili 6 bodova, ali imaju lošiju gol razliku (6:3).

U grupi C nakon tri odigrane utakmice Italija i Njemačka skupile su po 6 bodova, ali su Azzurri prvi zbog boljeg međusobnog omjera, dok su po tri boda skupili Danska i Češka Republika.

Parovi polufinala: Španija – Italija, Engleska – Njemačka.