NogometSport

Postoji li grčki ispit na kojem BiH nije pala?

Analiza
Bilo, ne ponovilo se: Postoji li grčki ispit na kojem BiH nije pala?
Piše: Omar Tipura/Klix.ba

Agresivnost, drskost i borbenu igru koju selektor Mehmed Baždarević mjesecima (i godinama) traži od svojih igrača nakon utakmice protiv Grčke primjerom je pokazao njegov pomoćnik Sthephane Gilli. “Ovako se to radi”, pa pravo po zubima.

U očima svjetske javnosti, u očima onih koji manifestuju “fair play”, u očima FIFA-e i UEFA-e ne bi nas “iskopao” ni Alija Sirotanović.

U Grčkoj su problem napravili huligani, nama se omaklo, pa su tuču nakon meča izazvali naši igrači, a sve je “začinio” Gilli.

Fudbal je sport

Potez francuskog stručnjaka na klupi naše reprezentacije oduševio je poprilično veliki dio javnosti. Tako se, valjda, to radi. A nije prvi put da veličamo slične poteze…

Do Rusije se, međutim, tako ne ide. Sinoć se igralo 6. kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u fudbalu. U sportskoj disciplini. Ono čemu se određeni dio javnosti divi ne bi trebalo da se dešava na adresi Bulevar Kulina bana bb, nego na adresi Sarajevska 36. Nedaleko od stadiona, ali također u Zenici.

Koga tuča i osvete zanimaju, nek zaobiđu fudbal, jer sinoć je Grčka odigravši 0:0 izvukla bod i ostala na drugom mjestu grupe H. Fudbalom, a ne tučom. Njenoj igri dajte ime kakvo god želite, ali nije Grčka ta koja se moli za tuđi kiks. Mi se molimo za grčki kiks. I naše četiri pobjede do kraja kvalifikacija.

Sve što smo dobili sinoćnjim ponašanjem na Bilinom Polju jeste materijal koji će poslužiti UEFA-i da podsjete Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine na uplatnice čija će svrha otprilike biti “kazna za to i to…”.

I kako nakon svega toga pričati o fudbalu? Na Bilinom Polju smo sinoć vidjeli da su nam i dalje malonogometni turniri za rekreativce i amatere posjećeniji od stadiona BHT Premijer lige. A ni na tim stadionima nije uvijek prigodna atmosfera.

Svijet danas, sutra i generalno ovih dana neće pričati o tome kako je Nicola Rizzoli sinoć mogao svirati penal ili prekršaj više za BiH. Neće, jer zub(i) Giannisa Gianniotasa, s pravom, imaju prednost. Nekome zbog sramote, nekome zbog neke vrste ponosa.

Preskakanje igre

I na tom ispitu smo pali. Prethodno smo pali i na ispitu koji nam je Grčka postavila na terenu. Igrali smo protiv selekcije za koju tvrdimo da se “samo brani” i da “ne igra fudbal”, pa smo na domaćem terenu protiv takve selekcije imali minimalnu prednost u posjedu lopte (51-49) i tek nešto više od 20 tačnih pasova (352-328).

Selektor Baždarević je nakon utakmice kazao da smo imali probleme sa povredama, a istakao je i rovitog Miralema Pjanića za kojeg je kazao da je igrao sa 60-70 posto svojih mogućnosti. Ipak, takvog Pjanića je stavio zajedno sa Matom Jajalom da se bore protiv tri vezna igrača Grčke na sredini terena. Pokušavao je Vedad Ibišević priskočiti kako bi napravio balans, ali bezuspješno. Defanzivno je Ibišević uspio pomoći, ali u posjedu lopte nije dao upadljiv doprinos. Možda je to i bio naš plan…

U formaciji 4-4-2 sa limitiranim bekovima, krilima koja nisu sklona saradnji u posjedu lopte i sa dva visoka napadača, roviti Pjanić je kao ispomoć imao samo Jajala, a preko puta njih su, dakle, stajali Kostas Fortounis, Alexandros Tziolis i Zeca. Otuda razlog male razlike u posjedu lopte i broju tačnih pasova.

“Igrali smo čvrsto, ali i BiH je igrala tako. Duge lopte nam nisu dozvolile da igramo nogomet. To je njihov jedini način igre bio, da nađu Džeku i Ibiševića”, kazao je selektor Grčke Michael Skibbe nakon utakmice. Kao što vidimo istakao je kako smo i mi slali duge lopte tražeći Džeku i Ibiševića. a to niko ne može poreći. U suštini, sve što smo i napravili, pogotovo u prvom poluvremenu, bilo je uglavnom stihijski.

Igrom u prvom poluvremenu ni BiH nije pokazala da želi igrati lopte. Više smo se bazirali na duge pasove, ali koji su uglavnom bili bezuspješni što možete vidjeti u videozapisu.

Pjanićevo nezadovoljstvo

Iako takvom igrom Pjanić nije dolazio do izražaja, on je u nekoliko navrata prilazio kako bi organizirao napad i vidjelo se kako smo takvim napadima bez većih problema dolazili do posljednje trećine terena, a to možete vidjeti u narednom videozapisu. Pjanić je nakon utakmice u izjavi kazao da mu se nije sviđalo što smo preskakali igru.

“Mogli smo puno bolje igrati, previše smo preskakali igru što mi se nije svidjelo”, bile su njegove riječi.

Osim preskakanja igre, veliku pažnju privukle su izmjene koje je vršio selektor Baždarević. Nakon povrede Lulića u 15. minuti na teren je ušao Kenan Kodro koji je poprilično neočekivano zauzeo mjesto na lijevom krilu iako je na klupi bio Miroslav Stevanović, koji može igrati na krilnim pozicijama. U tom slučaju, da je najbolji igrač Premijer lige ušao s klupe, na terenu bi bili Višća i Stevanović koji bi se mogli mijenjati na stranama.

Kasno korištenje tri vezna igrača, uloga Kodre?

Na klupi smo mogli imati još jedno krilo, ali je Haris Duljević poslan na tribine da bismo na klupi imali četiri veznjaka (Cimirot, Prcić, Medunjanin i Bešić) što izaziva pitanje zašto su bila potrebna četiri vezna igrača na klupi. Pogotvo što su po stilu igre vrlo slični, jedino se razlikuje Bešić zbog jačih defanzivnih karakteristika.

U drugom poluvremenu Bešić je od 77. minute zaigrao upravo umjesto Kodre što stavlja još veći upitnik na odluku zašto je Kodro uopće korišten na lijevom krilu. Ovim se ne želi reći da je Kodro bio dobar ili loš, nego jednostavno da je on prirodni napadač i da je njegovo korištenje na lijevom krilu više ličilo na eksperiment.

Ulaskom Bešića protok lopte i kvalitet našeg posjeda lopte su porasli, ali problem je što se to desilo tek u posljednjih 15-ak minuta meča. Upravo onda kada je bolje imati više ofanzivaca na terenu. Dojam je da bi korištenje Bešića ili nekog drugog veznjaka zajedno sa Pjanićem i Jajalom od početka meča donijelo tečniju igru našem timu što možete vidjeti u narednom videozapisu, na kojem su, osim Bešićevog učešća u igri, prikazane i najbolje šanse iz drugog poluvremena.

Jedna pobjeda u sedam mečeva protiv snažnih protivnika

Selektor Baždarević je reprezentaciju BiH vodio u 13 kvalifikacionih mečeva. U šest mečeva protiv, uslovno rečeno, slabijih protivnika (Andora dva puta, Izrael, Kipar dva puta, Estonija) upisao je šest pobjeda uz gol-razliku 19:3.

U sedam mečeva protiv protivnika velikog renomea, gdje ubrajamo dva meča protiv Irske, dva meča protiv Belgije, dva meča protiv Grčke i domaći meč protiv Velsa, upisao je jednu pobjedu, dva remija i tri poraza uz gol-razliku 5:11. Pobjeda protiv Velsa upisana je u utakmici koja je Velsu uprkos porazu donijela plasman na Euro 2016. godine.

Stoga, računajući sinoćnji remi, zajedno sa remijem u Grčkoj, gdje smo ispustili dva boda ne toliko kvalitetnim zatvaranjem meča, sa porazom od Belgije, gdje smo eksperimentisali formaciju 3-5-2 i zajedno sa ispadanjem u baražu za Euro 2016. ukazuju da je krajnje vrijeme za boljim rezultatima, ali i igrom u mečevima protiv jačih protivnika.

A jedini jači protivnik protiv kojeg možda nećemo imati pravo ni na “iks”, a kamoli na potpuni kiks, jeste Belgija. Neugodno, ali sve po zaslugama.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close