IntervjuM plusVisoko

Radiosarajevo.ba – Refik Kurgaš: Visoko se mora fokusirati na vlastite kadrovske resurse

Autor: Naim Kavazić
Radiosarajevo.ba

Refik Kurgaš je kandidat A-SDA za načelnika Općine Visoko na predstojećim lokalnim izborima.

U intervjuu za portal Radiosarajevo.ba, Kurgaš je otkrio koji bi to bili prioriteti njegove administracije, šta bi predstavljala njegova pobjeda za stanovnike općine Visoko, te šta misli o radu trenutne načelnice.

Po čemu se Vaš program razlikuje od programa ostalih kandidata?

U Stranci Demokratske Aktivnosti Visoko smo uvjerenja da društvene prilike u kojima proživljavamo svoje svakodnevne živote zahtijevaju daleko više političke odlučnosti i odgovornosti. Živimo u vremenu politički fabrikovanih zadatosti, ograničeni preglomaznim državnim aparatom i još glomaznijim zakonodavnim rješenjima, a u takvim okolnostima svaki društveni rezultat spada u naučnu fantastiku.

Ne obećavamo “početak historije sa nama”. Ali, zato obećavamo reafirmaciju društvenih prilika iz zatečenih okolnosti, a kao preduvjet tim obećanjima su ljudski resursi koje ima ovaj grad.

Skoro 40 doktora nauka svih društvenih profila, “visočki” kadrovi u vertikali državnih i međunarodnih institucija, preduzeća i ustanova, 471 registrirano privredno društvo, preko 1150 samostalnih privrednika (fizičkih lica) koji obavljaju trgovinsku djelatnost, ugostiteljsku, poljoprivrednu, zanatsku , djelatnost prijevoza i ostale djelatnosti, 5 javnih preduzeća, 11 banaka koje posluju na području općine Visoko.

Uvažavajući izvorne nadležnosti Općine kao jedinice lokalne samouprave kroz koju građani ostvaruju svoja prava i koja je prvi sistemski oblik “države” s kojim se građanin susreće – Općina Visoko se treba prilagoditi građanima, a smanjiti utjecaj krutih stranačkih politika i nemilosrdnost administrativno-birokratskih procedura podređenih političkim oligarhijama ove države.

Općine su temelj društvene hijerarhije i zato smo u A-SDA Visoko odlučni da budemo na strani građana i po cijenu da za interes ovog grada pozivamo na građansku neposlušnost višim nivoima vlasti kako bismo zajedno ostvarili prava koja nam pripadaju po zakonima ove države, a nakon iskorištenih svih raspoloživih političkih i zakonskih mogućnosti u postupku afirmacije građanskih interesa pred interesima političkih i drugih oligarhija i lobističkih interesa.

Šta bi Vaša pobjeda značila za ugrožene kategorije stanovništva i generalno ljudska prava u Vašoj općini?

Socijalne kategorije građana su specifična tema o kojoj se govori u predizbornim kampanjama. Rješenja su sistemski postavljena i moramo se pridržavati realnih mogućnosti. Za sve socijalne kategorije društva ima dovoljno novca ali kako imamo preglomazne administrativne aparate – novac se troši na njihovu održivost.

Dovoljno je pogledati budžetske planove svih nivoa vlasti i državnih institucija pa da s uvjerimo da troše oko 80% i više budžetskih sredstava na vlastitu održivost, a tek nešto manje od 20% namjenski se potroši za predviđene društvene prilike.

Visoko po pitanju ljudskih prava treba da poštuje europske konvencije i domaću zakonsku procedure, a uvijek ćemo imati pitanje kadrovskih rješenja – čovjek svakom sistemskom rješenju daje realne oblike.

Koji su Vaši konkretni planovi za poboljšanje života u Vašoj lokalnoj zajednici?

Već sam, djelom odgovorio u prvom pitanju. Visoko se mora fokusirati na vlastite kadrovske resurse od lokalne zajednice, po svim nivoima vlasti i sve do dijaspore. Ako uspijemo depolitizirati životna pitanja – interesne teme koje se tiču svih građana te animirati najbolje i najkompetentnije ljude, bez politikantskog propitivanja ko je iz koje partije; tada samo na najboljem putu da riješimo sva pitanja na najbolji mogući način.

Ja sam i do sada prakticirao takav pristup – primjera radi na obnovi područne škole u Poriječanima. Fondacija Mi za djecu na čijem sam čelu animirala je sve visočke privrednike I političke aktere da se taj projekt realizira u planiranom roku. Na nekoliko mjesnih zajednica smo na isti ili sličan način rješavali infrastrukturne projekte. I vjerujte mi nikada mi niko nije rekao da ne želi pomoći jer nismo ista politička opcija.

Sada imamo problem opstrukcije obnove škole u Goduši po izgovorom kako se radi o predizbornom projektu. A to su nam isto govorili i prije dvije godine kada smo radili školu u Poriječanima. Ja nisam opterećen politikantskom logikom i svakom mogu otvoriti vrata i pokušati ga izanimirati za društveno dobro.

Šta biste izdvojili kao najveći problem stanovnika Vaše općine?

Mentalna lijenost je najveći problem svih balkanskih naroda, pa i nas u Visokom. Općina koja ima toliko resursa od kulturnog nasljeđa do privrednih potencijala, a imamo toliko svojih visokostručnih kadrova te prijatelja ove općine – sigurno je da nema problem u preduvjetima, već u glavama ljudi koji su se reducirali na sitnosopstveničke interese.

Visoko se mora što prije osloboditi ratnih hipoteka, poratnih privatizacijskih poduhvata i sitno-grupaških oligarhija. Politikantstvom se prikrivaju takve stvari. Tu logiku funkcioniranja moramo mijenjati.

Kako komentirate rad aktuelne načelnice?

Aktuelna načelnica Visokog zaslužuje respekt zbog činjenice da je skoro tri godine funkcionirala bez podrške vlastite političke opcije. Da je moglo više i bolje, nadam se da dijelim mišljenje velike većine građana. Međutim, to što imamo za rezultat je sigurno maksimum koji se mogao izvući u ovdašnjim političkim prilikama.

Hoću da vjerujem da je radila maksimalno odgovorno i u skladu s vlastitim mogućnostima. Da li je to bilo dovoljno i dobro građani će kazati na predstojećim izborima.

 ———————-

Centralna izborna komisija BiH je na sjednici 25. augusta donijela odluku o zaključivanju i potvrđivanju Centralnog biračkog spiska za Lokalne izbore 2016. godine u Bosni i Hercegovini u koji je upisano je ukupno 3.263.906 birača.

Nakon okončanja procesa ovjere prijava političkih stranaka, nezavisnih kandidata, kandidata predstavnika nacionalnih manjina, koalicija i listi nezavisnih kandidata ukupno je ovjereno 455 političkih subjekata.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close