Kultura

Profesor Bajtal o tekstu Gatala: Nadam se da će porodice žrtava znati zatražiti pravdu zbog uvreda

Tekst „Radno mjesto Srebrenica“ objavljen na portalu Pogled.ba u kojem autor Veselin Gatalo negira i omalovažava srebrenički genocid, za mnoge je dodatno objelodanio sve otvoreniju podršku predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku od lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića.

Više od 8.000 Bošnjaka ubijenih pred naletom srpskih snaga u julu 1995. godine u zaštićenoj zoni UN-a u Srebrenici za Gatala su zapravo samo muškarci koji su ostavili svoje žene i djecu na milost i nemilost neprijateljima. Komemoracija žrtvama genocida za njega je obična manifestacija, a srbijanski opozicioni političari koji su priznali genocid, nakon Haških presuda, prema mišljenju Gatala igraju po nalogu bošnjačkih političara.

Izdavač portala Pogled, koji je objavio kontroverzni članak, je Studenski zbor Sveučilišta u Mostaru. Zbor finansira Sveučilište. Sveučilište se finansira iz Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, na čijem čelu je HDZ-ov premijer Nevenko Herceg.

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović ranije je priznavao srebrenički genocid, ali sada svojim potezima pokazuje da ipak mijenja stavove.

Na pitanje kako komentira tekst Gatala profesor Esad Bajtal kaže da ako neko dozvoli da se na njegovom glasilu pojavi takva etno-fašistički nasrtljiva retorika; prizemna i krajnje uvredljiva u civilizacijskom, ljudskom i svakom drugom smislu, onda jedini mogući zaključak koji slijedi je taj, da, oni koji su dozvolili objavu takvog sadržaja i retoričke forme, zapravo i sami stoje iza nje. I da je, ukoliko nije naručena, samim objavljivanjem, faktički podržavaju

„Zamislite sličnu priču o Aušvicu ili, Jasenovcu i sve će vam biti jasno“,  kaže profesor Bajtal za agenciju Patria.

„Dakle, ako dozvoliš da se tako nešto objavi, prošavši prethodno uobičajenu proceduru objavljivanja – redakcijsku, uredničku – a zatim ni naknadno, nakon njegovih brojnih osuda, ne ogradiš se, i ne shvatiš njegovu ljudsku, civilizacijsku, etičku i moralnu poraznost, onda to, po logici uredničke šutnje, znači odobravanje svega rečenog“.

Šutnja, u logičkom smislu, i na tragu poznate narodne mudrosti, kaže profesor Bajtal, znači slaganje, odobravanje i pristajanje uz rečeno.

„Konačno, i neovisno o samoj banalnosti tog teksta i njegovoj šokantnoj prizemnosti, ovdje se radi o ideologizirano orkestriranoj priči ponavljanja poznate voždovske retorike, koja se, godinama i nekažnjeno, kontinuirano-planski opetuje. I populistički sasvim ciljano, a shodno dnevno-političkoj potrebi, svodi na negiranje jedne sudske Odluke, te na bolno vrijeđanje nedužnih žrtava i njihovih bolom ophrvanih porodica.

Aksiološka i moralna poraznost takvog politikantski-udvaračkog teksta, čitanog sa stanovišta logike zdravog razuma, ne zaslužuje nikakav komentar. I bilo bi najbolje da o tome nisam ništa pitan. U svakom slučaju, takav kakav je, u povijesnoj riznici ljudskog beščašća, naći će svoje mjesto pedagoški morbidnog primjera koji više nikada i nigdje, ne bi trebao (normativ), a u pravnom smislu te riječi, ni smio (imperativ) da se ponovi.

Nadam se da će porodice žrtava znati zatražiti dužnu sudsku satisfakciju koja im, za ovakvu vrstu teške uvrede pripada“, zaključuje Bajtal.

Za podsjećanje, uobičajenu sahranu žrtava srebreničkog genocida, 11. jula, kojoj je, kao i svih godina ranije, prisustvovalo mnoštvo diplomata i uglednih dostojanstvenika iz cijelog svijeta, Gatalo je, sasvim nepotrebno i ničim izazvan, u svom cinično-izrugivačkom tekstu nazvao „komemorativno-kulturno-povijesno-sportsko-umjetnička manifestacija s motorijadom“.

nap.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close