Podaci potvrđuju: kriza ne pogađa gornju klasu – milijarderi od 2009. do danas udvostručili svoje bogatstvo

Dok milijuni ostaju bez posla ili rade sa smanjenim plaćama i preživljavaju žestoke udare mjera štednje, vrh gornje klase nema razloga za zabrinutost. Štoviše, upravo suprotno, novi podaci potvrđuju kako ne samo da gornja klasa nema razloga za zabrinutost već se s razlogom nada kako će ovo stanje potrajati još jako dugo. Izvještaj “The Wealth X and UBS Billionaire Census 2013“, koji je objavljen ovog tjedna, otkriva kako su milijarderi od krizne 2009. do danas udvostručili svoje bogatstvo.

(advance.hr)

Samo u prošloj godini “nadodali su” dodatnih 226 milijardi USD na svoje bogatstvo. Ovi podaci potvrđuju kako je nečija noćna mora koja pogađa većinu, zapravo najljepši san za ultra-bogate. U isto vrijeme kritiziranje istih se naziva ekstremizmom, a novi-stari ekonomski pravci nam sugeriraju kako je kapitalizam najbolji model u povijesti čovječanstva. Zanimljivo je primijetiti kako im i velik broj ove žestoko napadnute i pogođene sirotinje zaista i vjeruje.

Da bismo dobili pravu sliku stanja dovoljno je reći da je zajedničko bogatstvo šačice ultra-bogataša veće od BDP-a bilo koje zemlje na svijetu izuzev SAD-a i Kine. Elita gornje klase 2009. je posjedovala 3,1 bilijardu USD, dok taj iznos danas iznosi 6,5 bilijardi USD. Još neke zanimljivosti – većina bogatstva nalazi se u bankarskom sektoru koji je ovih godina “spašavan” diljem SAD-a i Europe (17%), dok na proizvodnju otpada svega 8%. Kada se ove brojke raščlane, stvar bi trebala biti jasna svima – novac naroda, radnog naroda, uzet je i prebačen u banke. Mediji i “ekonomisti” su pomogli ovoj pljački na način da su narod uvjerili kako je potez neophodan i tako sve prolazi “glatko” uz jako malo buke od strane pokradenih.
I među milijarderima imamo “gornju klasu” – četvorica pojedinaca koji imaju bogatstvo veće od 50 milijardi USD su: Bill Gates, Carlos Slim, Amancio Ortega Gaona i Warren BuffetGdje se nalazi “klasa” milijardera? Najviše ih je u SAD-u, 515 (ukupno imaju oko 2 bilijarde USD). Na drugom mjestu je Kina sa 157 milijardera, slijede Njemačka (148), Britanija (135) i Rusija (108). Sve su ovo redom vodeće kapitalističke zemlje svijeta, osim jedne koja za sebe tvrdi da nije, mada ima malo previše milijardera da bi bila bilo što drugo.

Članstvo u ovom elitnom klubu super-bogatih povećalo se za 60% od 2009. U periodu od 2009. do danas u “klub” je ušlo 810 novih milijardera, te ukupan broj danas iznosi 2,170. No, izvještaj prognozira daljnji rast ove skupine te bi se tako broj milijardera do 2020. trebao popeti na 3,900, tj. do 2020. će u klub milijardera ući dodatnih 1,700 pojedinaca, navodi se u izvještaju.
Prognoze predviđaju pojačani rast broja milijardera u idućim godinamaNajveći rast broja super-bogatih događa se u Aziji, gdje Kina predvodi ovim procesom. Europa, duboko pogođena krizom i problemima, jedina je regija u kojoj se u ovom periodu smanjio broj milijardera.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close