BiHPolitika

Novi kodeks licemjeran, rukovodstvo UNSA čine članovi stranaka

Lamija Tanović za Vijesti.ba

Lamija Tanović, profesorica na Sarajevo School of Science and Technology, u intervjuu za Vijesti.ba govori o kodeksu ponašanja i oblačenja na UNSA, koji je izazvao oprečne reakcije u akademskoj zajednici i javnosti BiH.

Novi kodeks ponašanja izričito zabranjuje političko djelovanje na univerzitetu, što je prilično licemjerno obzirom da većinu rukovodnog osoblja na UNSA čine istaknuti članovi nekoliko političkih stranaka. Na te rukovodne funkcije se i dolazi uz podršku stranaka, naglašava profesorica Tanović.

Razgovarala: Nevena Ćosić

–  Nacrt kodeksa ponašanja i oblačenja izazvao je oprečne reakcije akademske javnosti. Da li ste upoznati sa ovim dokumentom i je li, prema Vašem mišljenju, njegovo usvajanje prihvatljivo?

TANOVIĆ: Poznat mi je ovaj nacrt, objavljen je na stranici UNSA, a i u medijima sam pratila neka od dešavanja u vezi s njim. Prije svega, mada nisam ni jezički ni pravni stručnjak, ovaj nacrt ima mnogo jezičkih i gramatičkih grešaka, a mislim da nije ni uobličen kao dokument koji pretenduje da bude.

U njemu su pobrkani neki pojmovi. Govori se o „odgoju“ studenata, o poslovnim tajnama, o političkim angažmanima, a ne pominju se neki bitni elementi obrazovne funkcije univerziteta, njegovog istraživačkog i naučnog djelovanja, njegove sfere autonomije i tome slično. Da zaključim, po mom mišljenju, usvajanje ovakvog dokumenta je sasvim nepotrebno.

– Ukoliko sve visokoobrazovane institucije u sastavu UNSA imaju vlastite pravilnike o radu i etički kodeks ponašanja i oblačenja, da li usvajanje kodeksa neophodno?

TANOVIĆ: Pretpostavljam da pojedine visokoobrazovne institucije članice UNSA imaju i svoje specifične kodekse ponašanja, ali i sam UNSA, kao krovna organizacija svih fakulteta udruženih u UNSA, je uvijek imao Etički kodeks. Posljednji je inoviran i dopunjen u junu 2012. godine.

Radi se o ozbiljnom dokumentu koji detaljno definira osnovna načela u radu univerziteta, prava i obaveze učesnika, prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja u obrazovnim i istraživačkim procesima na UNSA, te sankcije i one koji treba da ih primijene. Taj dokument je sasvim uporedljiv sa sličnim dokumentima univerziteta iz naše regije. Ovaj novi dokument, za kojeg pretpostavljam da ukida stari, je nešto sasvim drugo.

–  Pojedinci tvrde da je predloženi kodeks direktni udar na autonomiju, identitet i integritet svakog pojedinca, dok su drugi mišljenja da odrežene regulacije u oblačenju i ponašanju na javnim univerzitetima moraju postojati. Kakav je Vaš stav?

TANOVIĆ: Moj je stav da je sve što nam treba na UNSA sadržano u Etičkom kodeksu iz 2012. i da su sve novine koje donosi novi nacrt (a tiču se u glavnom oblačenja) apsolutno nepotrebne.

– Takođe, postoje i teze da iza predlaganja kodeksa stoji politički inspirisan poduhvat. Sa Vaše tačke gledišta, da li ova tvrdnja ima uporište?

TANOVIĆ: Pa sam taj novi kodeks ponašanja izričito zabranjuje političko djelovanje na univerzitetu, što je prilično licemjerno obzirom da većinu rukovodnog osoblja na UNSA čine istaknuti članovi nekoliko političkih stranaka. Na te rukovodne funkcije se i dolazi uz podršku stranaka.

– Ukoliko kodeks bude usvojen, kako će izgledati njegova primjena u praksi? Ko će i na koji način sankcionisati one koji se eventualno ne budu pridržavali kodeksa?

TANOVIĆ: Upravo to je jedan od mnogih nedostataka ovog dokumenta. U njemu se govori o normama, a norme nisu razrađene, govori se o primjeni čija forma je takva (usmena opomena …) da cijeli ovaj dokument čini nepotrebnim.

– Postoje li slični kodeksi na univerzitetima u Evropi?

TANOVIĆ: Na univerzitetima u svijetu postoje etički kodeksi (obično ih zovu Code of Student Conduct) i oni su obično dio dokumenta o pravima i odgovornostima studenata gdje se između ostalog postavljaju minimalni standardi za neakademsko studentsko ponašanje. Dobro bi bilo da su pisci ovog dokumenta pregledali neke od njih.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close