-TopSLIDEBiHKolumnePolitika

Ko su najbogatiji bh. političari

Slavenko Ristić

Piše: MAJA RADEVIĆ

Većina bh. građana sigurno nije nikada čula za ime Slavenka Ristića, ili im negdje možda tek maglovito „zvoni“ u sjećanju. No, sudeći prema podacima dostupnim iz imovinskih kartona koje su izabrani politički dužnosnici na svim nivoima vlasti dostavili Centralnoj izbornoj komisiji BiH, Slavenko Ristić jedan je od najbogatijih političara u Bosni i Hercegovini.

U Narodnu skupštinu RS Ristić je izabran na listi SNSD-a, a osvojio je oko 10.000 glasova. Za vrijeme pandemije koronavirusa 2020. godine u žižu javnosti dospio je zbog pokretne bolnice koju je nabavio, tačnije zbog brojnih kritika da bolnica zapravo nije bolnica, već preplaćeni šator sa lošim medicinskim funkcijama.

Ristić je CIK-u prijavio da posjeduje imovinu u vrijednosti od čak 57,1 miliona KM. Od toga najveći dio novca dolazi iz njegovih privatnih kompanija koje posluju u BiH, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Srbiji i Švicarskoj.

Imovinski karton Slavenka Ristića 

Njegov kolega, poslanik SDS-a u NSRS Pero Đurić, također se može pohvaliti višemilionskom imovinom. Kako je naveo u imovinskoj prijavi, Đurić između ostalog posjeduje devet stanova i dvije kuće, šumu, poljoprivredno zemljište, dionice (nije navedeno gdje), poslovni prostor te firmu Drvoprerada Đurić. Vrijednost njegove sveukupne imovine je preko 18 miliona maraka.

Pero Đurić

Ministar privrede i preduzetništva RS Vojin Mitrović također je u samom vrhu liste najbogatijih bh. političara. Mitrović je u 2022. godini prijavio ukupnu dobit veću od milion maraka, te imovinu u vrijednosti 4,7 miliona KM – što obuhvaća i firmu Šipad-komerc d.o.o. Bijeljina koja, prema njegovim navodima, vrijedi tri miliona maraka.

Imovinski karton Vojina Mitrovića možete pogledati OVDJE.

Vojin Mitrović

Poslanik SDS-a u NSRS Milan Radović suvlasnik je preduzeća „Trust invest“ iz Sarajeva, kao i restorana „Stara Ada“ u Banjaluci. Njegova sarajevska firma „Trust invest“, koju prema podacima Akte vodi zajedno sa poznatim ugostiteljem Malčom Rovčaninom, prošle godine je ostvarila prihod od 4,3 miliona maraka i zaradila 1,4 miliona KM, dok je restoran „Stara Ada“, čiji je suvlasnik Radovićeva supruga, lani imao prihode u iznosu od 4,8 miliona KM i dobit od 540.331 marku.

Radović je CIK-u prijavio vrijednost ukupne imovine od 11,6 miliona maraka.

Imovinski karton Milana Radovića možete vidjeti OVDJE.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić CIK-u je prijavio da je „težak“ preko 13 miliona KM. Vrijednost njegove kompanije “Nam” procijenio je na 10 miliona maraka. Hurtić je pored toga vlasnik pet stanova čija je ukupna vrijednost, kako je naveo, 1,4 miliona KM, kao i tri kuće u vrijednosti 1,6 miliona KM.

Tu su i zemljište i poslovni prostor, a zanimljivo je da Hurtić posjeduje čak devet garaža koje su, prema njegovim navodima, vrijedne 230.000 KM.

Imovinski karton Sevlida Hurtića možete pogledati OVDJE.

Za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika mediji često navode da je jedan od najbogatijih političara u BiH, pa i u regionu. No, ako je suditi po njegovom imovinskom kartonu, Dodik je u rangu onih sa nešto „skromnijom“ imovinom. Milorad Dodik CIK-u je prijavio imovinu u vrijednosti 2,1 miliona KM. U taj iznos spadaju stan u Laktašima u vrijednosti 80.000 KM, kuće u Laktašima i Srbiji vrijedne dva miliona KM, automobil od 50 hiljada KM, te račun u banci, na kojem Dodik ima skromnih 1.200 KM.

Imovinski karton Milorada Dodika možete pogledati OVDJE.

Treba napomenuti da za lažno prijavljivanje, odnosno neprijavljivanje imovine političari u Bosni i Hercegovini ne snose nikakve sankcije. Upravo to je i razlog zbog kojeg najveći broj njih ne prijavljuje stvarnu vrijednost svoje imovine ili popunjavaju imovinske kartone tek radi forme. Tako je, primjerice, zastupnik u Skupštini KS i delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Aljoša Čampara prijavio da posjeduje samo dva stana od 53 i 62 kvadratna metra, čija je vrijednost – nula maraka.

Slično je i sa predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, koji je CIK-u prijavio samo godišnji prihod u ukupnom iznosu nešto većem od 91 hiljade maraka, dok u podacima o Čovićevoj imovini stoji – nula KM.

Čović i Čampara su tek dvojica u nizu ovakvih primjera političara koji svoju imovinu kriju od javnosti „kao zmija noge“. Neki čak uopće ni ne dostave svoje imovinske kartone CIK-u. Raspon kazni za ovakvo kršenje zakona kreće se od 300 do 3.000 KM, a kada raspolažete višemilionskom imovinom, onda je jasno da su takve kazne za njih i više nego simbolične.

Među onima koji nakon proteklih Općih izbora još uvijek nisu dostavili svoje izjave o imovinskom stanju su i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić i premijer Republike Srpske Radovan Višković.

„Vodim računa da kad prijavljujem tu imovinu prijavim i tržišni rast koji se desio u međuvremenu, pa ako sam imao stan, uslovno rečeno, vrijednosti 100.000 KM prije nekih 10 godina, on danas vrijedi 130.000 KM iako je tad bilo vrednije tih 100.000, ali to je jednostavno tako“, rekao je Višković u pokušaju da opravda svoje neispunjavanje zakonske obaveze.

I dok mnogi političari u BiH nastoje prikriti stvarnu vrijednost svoje imovine, pamtimo i one koji su nekada sa ponosom isticali svoje luksuzne nekretnine, jahte, avione… Među takvim rijetkim primjerima prednjačio je predsjednik Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić, kojem je naizgled laskalo kada se novinari zanimaju za porijeklo njegove imovine.

Tako je, recimo, nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo BiH prije nekoliko godina objavio priču o njegovim unosnim poslovima u crnogorskom Porto Montenegru, Radončić ponosno prenio tekst CIN-a u svom Dnevnom avazu uz naslov: „CIN: Radončić sa najpoznatijim milijarderima svijeta“.

Slobodna Bosna

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close