Judo savez BiH: Praznik sporta u Sarajevu

Minulog vikenda u Sarajevu održan 10. jubilarni Evropa kup “Sarajevo open 2015” Top ranking.

Ovo elitno judo takmičenje održano je u KSC Ilidža uz prisustvo 20 zemalja, najjačih evropskih judo nacija. Na ovom kupu iz kalendara Evropske Judo unije nastupilo 250 seniora i seniorki, koji su se borili za bodove za Evropsku ranking listu.

Ovogodišnji Evropa kup otvorio je proslavljeni košarkaški reprezentativac BiH, predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo Sejo Bukva.

Bila je ovo prigoda i da se Judo savez Bosne i Hercegovine oprosti od aktivnog takmičenja svog najboljeg sportiste od proglašenja nezavisnoti do danas Amela Mekića.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine imali su veličanstven nastup osvojili su četiri zlatne, jednu srebrenu i jednu bronzanu medalju. Zlatne medalje osvojili su Aleksandra Samardžić do 70kg, Larisa Cerić +78kg, Mitar Mrdić -73kg i Haruna Sadiković +100kg.

Srebenu medalju osvojio je Rijad Dedeić -90kg, a bronzanu medalju Jadranko Jahić ¬-100kg, a svojim nastupima istakli su se Stefan Šiljegović, Hadis Ramić, Miloš Mandić, Draganić Boško i Aleksandar Krsmanović koji su osvojili peta mjesta, kao i Selma Sejdinović, Petar Zadro i Vuk Vidačić koji su imali dobar nastup.

Šest medalja od čega četiri zlate medalje, donijele su reprezentaciji BiH “kolosalno” drugo mjesto u ukupnm poretku, prvoplasirana ekipa je prema očekivanju bila reprezentacija Francuske sa šest zlatnih medalja.

Poznato je da je Francuska najjača judo nacija u Evropi čiji je budžet na godišnjem nivou 51 milion eura.

Uz ovo prestižno takmičenje treba istaći spektakularnu tehničku organizaciju, koju su iznijeli u sinergiji Judo savez BIH, Judo savez Federacije BIH i Judo klub „Nippon“.

Selektor judo reprezentacije BIH dr. Branislav Crnogorac više je nego zadovoljan nastupom reprezentativaca BiH i ustvrdio je da je ovo do sada najbolji nastup njegovih izabranika na Evropa kupovima, saopćeno je iz Judo saveza BiH.