BiHPolitika

Lažu li domaće vlasti i građane i privrednike?

Iako je to planirano i Reformskom agendom za BiH, dosad racionalizacija u broju uposlenih nije zabilježena ni na jednom nivou kada je riječ o javnom sektoru

Centri civilnih inicijativa (CCI) nedavno su u Banjoj Luci predstavili Izvještaj o monitoringu imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini, koji daje pregled regulative i prakse imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru tokom 2016. godine.

Kritične tačke

Iz prezentiranih podataka vidljivo je da se nastavlja praksa prekomjernog, političkog zapošljavanja na teret budžetskih korisnika, a naruku tome ide, upozoravaju iz CCI-ja, zakonska regulativa koja gotovo nikako ne štiti principe nezavisne, objektivne i stručne provjere, te zapošljavanja i imenovanja najboljih kandidata u javnu upravu.
– Pitanje provođenja javnih konkursa prilikom zapošljavanja ostaje jedna od kritičnih tačaka u procesu zapošljavanja u javnoj upravi. Iako se jasno traži i Reformskom agendom da svi nivoi vlasti izrade nove zakone o državnim službenicima i zaposlenicima na principima reforme javne uprave, tokom 2016. ni država ni entiteti, a ni većina kantona to nisu učinili, navodi se u izvještaju.

Najlošija praksa je primijećena kod dostupnosti kriterija za ocjenjivanje kandidata, koji su na nivou institucija BiH bili poznati tek u nešto više od polovine javih konkursa, na nivou FBiH u trećini, a na nivou RS-a u tek petini slučajeva. U CCI-ju upozoravaju da uprkos činjenici o alarmantnoj potrebi smanjenja broja uposlenih u javnom sektoru, uzimajući u obzir pritiske MMF-a i drugih međunarodnih institucija, racionalizacije tokom prošle godine nije bilo. Rezultati pokazuju da je u čak 7 posto anketiranih organa javne uprave i javnih preduzeća bilo novog zapošljavanja – od toga na nivou BiH u 81, u RS-u 84 posto, a u FBiH 62 posto slučaja.

– Ne postoje mehanizmi koji bi obezbijedili da se imenuju i zapošljavaju najbolji kandidati u javnim preduzećima, pa je ovo sljedeći veliki test naših vlasti u provedbi Reformske agende, rekao je Adis Arapović, program menadžer CCI-ja.
Iz CCI-ja zaključuju da nema stranke koja je bila na vlasti u BiH da je ostala imuna na ovu negativnu praksu političkih nominacija za nepolitičke funkcije.

Jedan od dokaza

Komentarišući ovaj izvještaj, ekonomista Damir Miljević istakao je da je to “samo još jedan u nizu dokaza da vlasti u BiH lažu i građane i privredu”.
– Dok na jednoj strani na sva usta pričaju o ozbiljnim reformama koje provode, na drugoj se nastavlja trend stranačkog nepotizma. I taj politički nepotizam uz kriminal i korupciju najodgovorniji je za stanje u kojem se BiH danas nalazi. Ali, od ovakvih vlasti se ništa drugo i ne može očekivati, zaključio je Miljević.

 

Oslobođenje

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close