KošarkaSport

BiH – Rusija 81:76

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u 1. kolu grupe E kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2019. godine odigrala je protiv Rusije u dvorani “Mirza Delibašić” u Sarajevu.

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Rusiju 81:76 u susretu 1. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

U utakmici koju su samo rijetki Bosanci i Hercegovci mogli pratiti na TV ekranima, naša selekcija je pružila fenomenalnu igru i na kraju je poražena velika Rusija.

Rusi su dobro otvorili meč. Krenuli su jakom odbranom što im je dalo rezultat jer su našu selekciju dvije i po minute ostavili bez poena.

Međutim, Musa je prvim poenima “otvorio” koš Rusa, a zatim je bh. tim serijom od 7:0 uz pet poena Vrabca došao do vodstva od 9:6.

Potom se igralo koš za koš uz konstantnu prednost Bosne i Hercegovine. Na nešto manje od minut do kraja ekipa Duška Vujoševića je imala i plus četiri (20:16), ali su Rusi postigli vezanih pet poena i nakon prve četvrtine imali su prednost od 20:21.

Vujošević je dosta rotirao igrače u prvom poluvremenu. Bio je vidljiv problem u defanzivnom skoku, što su Rusi koristili i znali su imati po dva ili tri uzastopna napada.

Srećom nisu imali previše dobar šut nakon skokova, pa je BiH sa pet vezanih poena na otvaranju druge četvrtine došla do plus četiri, 25:21.

Tim Sergeja Bazarevića potom pojačava odbranu, prave seriju od 7:0 i preuzimaju vodstvo na sredini igre u ovoj četvrtini, 25:28.

Nastavili su Rusi sa boljom igrom. Lagano su dolazili do poena, imali su i plus šest (27:33), ali se naša selekcija uspjela vratiti u meč nakon minute odmora. Do kraja prvog poluvremena se igrala izjednačena košarka,  a na odmor se otišlo neriješenim rezultatom 38:38.

Rusi su većim dijelom trećeg perioda kontrolisali rezultat. Konstantno su bili u prednosti, ali je bh. tim sa dvije vezane trojke i polaganjem Nemanje Gordića na nešto više od dvije minute do kraja trećeg perioda došao do vodstva, 57:53, da bi na ulazu u posljednju četvrtinu bh. tim imao plus četiri, 60:56.

Isključen je u posljednjoj dionici naš najbolji igrač večeras Nemanja Gordić, ali uzalud je sve bilo Rusima. Bh. tim je igrao sjajno, Rusi nisu mogli da pogode ništa, a poenima Stipanovića sa linije slobodnih bacanja naša selekcija na četiri minute do kraja dolazi do plus sedam, 69:62.

Rusija ni bacanja nije uspijevala da pogodi, ali su nekako uspjeli da ostanu u igri zahvaljujući brzopletim napadima našeg tima i Khvostov na dvije minute do kraja pogađa trojku za 72:68.

Našim rivalima su se vraćale sve lopte. Pogađali su kada je trebalo i na minut do kraja ponovo dolaze na minus pet 76:71. Ipak, do preokreta nisu mogli. Pogodili su trojku za 78:76 na četiri sekunde do kraja, ali je bh. tim na kraju ipak stigao do pobjede.

Džanan Musa je sa 18 poena predvodio BiH, Gordić je dodao 16, dok je na drugoj strani Fridzon ubacio 25 poena.