KošarkaSport

Košarkašice Play Offa osvojile titulu prvakinja BiH

Košarkašice sarajevskog Play Offa nove su prvakinje BiH.

One su večeras u Banovićima, u ponovljenoj utakmici pobijedile ekipu RMU Banovići rezultatom 41:62 (7:14, 3:15, 10:21, 21:12).

To je njihova prva titula prvakinja Bosne i Hercegovine nakon što su u posljednje tri sezone dva puta u borbi za naslov zaustavljene od zeničkog Čelika.

Ekipa Play Offa dobro je otvorila utakmicu. Povele su 0:8, a domaće su prvi poen postigle u 3. minuti. Prvih pet poena za Banoviće postigla je Dajana Bugarin, a tek u 8. minuti pridružila joj se Claire Willson.

S druge strane najčešće je poentirala Ivana Blažević koja je na isteku prve četvrtine upisala 6 poena.

Na početku druge, najprije je Nikolina Babić postigla trojku, a zatim je Anđela Delić ubacila za 7:19 u 12. minuti.

Banovićanke su igrale nervozno i malo šta im je polazilo za rukom. Pokušavale su trojkama smanjiti prednost, ali do poluvremena promašile su svih devet šuteva. Od 25 pokušaja za dva poena ubacile su svega četiri ili nevjerovatnih 16 posto, za razliku od Play Offa koji je ima 41 posto.

Već na poluvremenu bilo je jasno da titula odlazi u Sarajevo. Gošće na odmor otišle s velikih 10:27, uz 11 poena Anđele Delić, 9 Ivane Blažević i 7 Nikoline Babić.

U nastavku utakmice igračice Play Offa koristile su brojne pogreške Banovićanki, sve češće je pogađala Nikolina Džebo i već sredinom treće četvrtine rezultat je bio nedostižan za sastav Gorana Jurčenka (12:42).

Prednost je u pojedinim trenucima premašivala 30 poena, a tek u posljednjoj četvrtini domaće igračice uspjele su donekle ublažiti poraz.

Zaslužena pobjeda sarajevskih košarkašica koje su u najvažnijoj utakmici sezone pokazale nevjerovatnu koncentraciju i želju za pobjedom.

U pobjedničkom sastavu najefikasnije su bile Nikolina Džebo sa 18 poena (10 skokova), dok su Anđela Delić, Nikolina Babić i Ivana Blažević ubacile po 11 poena.

U ekipi RMU Banovići dvocifren učinak jedino je imala Dajana Bugarin koja je postigla 16 poena.

Prvu titulu ekipi Play Offa, pod vodstvom trenera Gorana Loje, donijele su Ines Čorda, Nikolina Babić, Jovana Vavan, Sandra Azinović, Nikolina Delić, Valentina Galušić, Iris Starčević, Jovana Marković, Anđela Babić, Ivana Blažević, Almira Ćato i Nikolina Džebo.

Utakmica je odigrana u Sportskoj dvorani u Banovićima pred oko 2.000 gledatelja, a sudili su Bojan Jovanić (Banja Luka), Ivan Miličević i Dragan Stapić (Mostar).