-TopSLIDEBiHKulturaPolitika

Marš mira: Oko četiri hiljade učesnika krenulo iz Nezuka, prva etapa do Liplja

Iz Nezuka kod Sapne jutros u 8 sati je krenula povorka sa više od tri hiljade učesnika ovogodišnjeg “Marša mira”, pješačkog pohoda u znak sjećanja na žrtve genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini u ljeto 1995. godine.

Učesnici marša će se u narednim danima kretati trasom kojom su Srebreničani u ljeto 1995. godine pokušavali doći do slobodne teritorije – Tuzla ili Kladanj. Danas je pred njima prva etapa preko Baljkovice, Parloga, Crnog Vrha i Snagova, do sela Liplje u kojem Oružane snage (OS) BiH i Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) pripremaju prvi kamp.

– Danas kreće kolona prema Potočarima. Svima vam želim da put pređete lahko. Na putu su organizovani programi koji sjećaju na genocid, koji svojom tematikom poručuju da se nikad ne ponovi Srebrenica i da se nikad ne zaborave žrtve. Uvijek imajte na umu da prolazite putem natopljenim krvlju bosanskih, podrinjskih šehida, budite dostojanstveni – kazao je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora.

U koloni koja je krenula iz Nezuka, prijavljeno je više od 3.200 osoba iz različitih dijelova svijeta, ali organizatori procjenjuju da je ovaj broj prelazi i četiri hiljade. Svake godine bude onih koji svoje učešće u Maršu prijave tek u narednim danima.

– Ono što treba da znate da je ono što se dešavalo između Nezuka i Srebrenice lov na ljude, organizovani, sistemastki lov na ljude, s namjerom da se zatru – kazao je učesnicima direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari Emir Suljagić.

Premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić naglasio je da je važno proći ovaj put, kako bismo znali šta su prošli oni koji su preživjeli marš smrti.

– Ovdje smo i da stalno podsjećamo da se genocid nije okončao, njegova posljednja faza je u toku, to je faza relativiziranja, negiranja, nipodištavanja, pa čak i psovanja genocida. Želim da vjerujem da ćemo Marš mira započeti s mišlju da je to naš odgovor upravo na posljednju fazu, da će svaki korak koji pređemo biti udarac negiranju genocida – kazao je Halilagić.

Na “Marš mira” dolaze pojedinci, u malim ili većim grupama, organizovani na različite načine. Jedna od grupa koju redovno viđamo na ovakvim manifestacijama je i neformalna grupa ,,Putevima spasa i slobode Doboj”. Već osmu godinu učestvuju na ovom, ali drugim marševima mira širom Bosne i Hercegovine, od Vlasenice, Kotor Varoši pa do Bužima.

– Iako djelujemo kao neformalna grupa građana trudimo se da budemo prepoznatljivi po organizovanosti tako da svaki naš učesnik da svoj doprinos u očuvanju istine od zaborava, a što nam je osnovni cilj. S nama su ovim stazama u prethodnim godinama hodala djeca, a i osobe koje su imale preko 70 godina – kaže Edhem Hrnjadović za Preporod.info.

Ove godine na Maršu mira ovu grupu predstavlja 23 učesnika, najmlađa djevojčica ima samo 10, a najstariji učesnik 55 godina.

– Budući da većina nas živi na području manjeg Bosansko-hercegovačkog entiteta RS, mi nemamo mogućnost da se oslonimo na budžet općine, nego se oslanjamo na naše članove i prijatelje, poput “MIS Glas” – Banja Luka, “MFS-EMMAUS” i džemat Selimija Doboj – ističe Hrnjadović.

Izrazio je nadu da će, uz Božiju pomoć, mladi naraštaji i u budeće uz njih učiti i svjedočiti o historiji koja im je zabranjena u školskim klupama.

U koloni je i veliki broj onih koji su preživjeli “put smrti” 1995. godine.

“Marš mira” se organizuje u okviru obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica, a za preživjele Srebreničane predstavlja neku vrstu liječenja trauma, ali i obavezu da svoja iskustva ispričaju i prenesu mlađim generacijama.

Memorijalna manifestacija koja se održava u julu svake godine, ima za cilj i izgradnju, unapređenje i njegovanje kulture sjećanja na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici te onemogućavanje negiranja, poricanja i relativiziranja zločina genocida.

“Marš mira” uvršten je u program obilježavanja godišnjice genocida 2005. godine i broj učesnika se povećavao svake godine. U “Maršu mira” prethodnih godina, izuzev protekle dvije godine pandemije, učestvovalo je od 2.000 do više od 10.000 ljudi iz Bosne i Hercegovine i drugih dijelova svijeta.

“Marš mira” traje tri dana i učesnici pješače na stazi dugoj oko stotinu kilometara od Nezuka do Potočara. Ovom stazom u suprotnom smjeru, od Potočara do Nezuka, su se u julu 1995. godine izvlačili i probijali Bošnjaci prilikom okupacije i zauzimanja “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica od strane srpskih vojnih i policijskih formacija.

Na trasi kojom prolaze učesnici mogu vidjeti neke od lokacija na kojima je došlo do masovnih pogubljenja zarobljenih Bošnjaka ili na kojima su pronađene primarne ili sekundarne masovne grobnice.

Učesnici “Marša mira” obično dnevno pješače oko 30 kilometara i na određenim mjestima staza je izuzetno naporna, nepristupačna i zahtijeva solidnu fizičku spremnost učesnika.

Cijelom dužinom trase podršku učesnicima pružaju i članovi Gorske službe spašavanja Federacije BiH (GSS FBiH) raspoređeni u grupama. Pored toga, zbog zahtjevnog i na nekoliko mjesta vozilima nepristupačnog terena od Nezuka do Potočara, 30 spasilaca GSS FBiH će biti pripravno za pružanje pomoći učesnicima Marša mira.

Kolonu “Marša mira” svake godine predvode veterani koji su uspjeli preživjeti put smrti i genocid iz jula 1995. godine.

Učesnici “Marša mira” nakon dolaska u Potočare imaju priliku i mogućnost da 11. jula prisustvuju komemoraciji, dženazi i ukopu identificiranih žrtava genocida, pronađenih u nekoj od masovnih grobnica na lokalitetima kojima su i sami prolazili u toku pješačenja.

(S.S./Preporod.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close