Kultura življenjaLifestyle

Ispovijest Sabahudina Sinanovića Hude: Kako je preživio slijetanje u rijeku

Zbog čega je toliko saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom u našoj zemlji ? Loši vozači, loše ceste, loši automobili, koji je ključni uzrok?

2004. godina.
Cesta Olovo-Zavidovići. Zimski uslovi. Sabahudin Sinanović gubi kontrolu nad vozilom. Udara u drvo. Automobil se prevrće i pada u rijeku.

“Vozilo kada je udarilo i počelo se tumbati niz liticu, tad sam ja stisnuo dugme za spuštanje stakala na automobilu. Ja sam se čvrsto uhvatio rukama za volan. I pognuo sam glavu, maksimalno da ne bi prilikom udara u stijenu spljoštilo krov i da ne bi udarilo u glavu”, sjeća se Sinanović.

Vozilo se, priča nam, prevrtalo i u vodi. Ostao je priseban i sačekao, kaže, da se spusti na dno.

“Tada sam odvezao sigurnosni pojas, vrlo smireno, izašao kroz staklo vozila i izašao na sigurno”.

Danas, 14 godina poslije i sam pomaže unesrećenim kao član dobrovoljnog vatrogasnog društva. Nastoji pomoći, informirati. Kako sačuvati svoj život i živote saputnika u automobilu koji tone.

Mnogi životi bi bili spašeni, kažu stručnjaci, kada bi građani bili educirani i znali kako se ponašati kada se nesreća desi. Naglašavaju – najvažnije je ne paničiti.

Pribranost spašava život navode i iz civilne zaštite.

“Moraju ostati svjesni da su u nesreći. Da čvrsto drže volan na 9 i 3 sata i biti svjesni da će pretrpiti udar. U tom trenutku biti smiren dok ulaze u vodu, puštaju pojas ako su zavezani, otvaraju prozor da uđe voda u auto da bi onda mogli izaći”, ističe Fahrudin Solak, FUCZ.

A kada se tragedije dese među prvima na mjestu događaja su ronioci. Teški uslovi ovim ljudima nisu nepoznanica.

“Ovo su sve nadljudski napori. Rijeka je brza, mutna. Ja se divim svojim kolegama, dajemo svi nadljudske napore da obavimo svoj zadatak”, otkriva Slaven Perić, vođa ronilačkog tima FUCZ.

Samo posljednjih mjeseci u bh. rijekama brojni izgubljeni životi. Kada je riječ o uzrocima nesreća stručnjaci nemaju dileme.

“Konstanta je to da je stepen motorizacije u BiH daleko nadmašio potrebe infrastrukture. I do milion i sto hiljada vizila na ovakvu infrastrukturu zaista je puno”, ocjenjuje Ševal Kovačević, stručnjak za saobraćaj.

Inače, u 2016. zabilježeno je gotovo 40 hiljada saobraćajnih nesreća. 321 osoba je poginula, a više od 11 hiljada je povrijeđeno.

zosradio.ba/N1

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close