KošarkaSport

Igokea odbranila naslov pobjednika Kupa BiH

Bosna je pružila jak otpor gostujućoj ekipi Igokee koja je bolje otvorila finalni meč i na kraju upisala pobjedu kojom je stigla do novog trofeja.

Košarkaši aktuelnog prvaka Igokee postali su pobjednici ovogodišnjeg izdanja Kupa Bosne i Hercegovine nakon što savladali Bosnu Royal Jelly s rezultatom 79:67 u finalu najmasovnijeg našeg košarkaškog takmičenja odigranog sinoć u do kraja ispunjenoj maloj dvorani Centra Skenderija.

Sarajlije su davale sve od sebe u završnom meču Kupa BiH, ali to ovog puta nije bilo dovoljno da se efikasno parira i zaustavi favorizovana ekipa koju s klupe predvodi trener Dragan Bajić. Igokea je ovim trijumfom u finalnom meču uspjela da odbrani naslov osvajača Kupa Bosne i Hercegovine.

Bila je to peta titula pobjednika Kupa BiH za Igokeu. Na početku dvoboja dva rivala gostujući tim je imao veću inicijativu i agresivnost u napadu i bez većih problema uspijevao da poentira. Odnos snaga na parketu išao je u prilog Igokei, koja je poslije samo dvije minute igre imala osjetno vodstvo od osam poena (10:2).

Ovakvo otvaranje ulilo je novu dozu samopouzdanja gostujućem timu, koji se razigrao, a što je na kraju prve dionice rezultiralo velikom prednošću izabranika trenera Bajića koji su vodili s plus 13. Sarajevski tim nije imao pravo rješenje u zatvaranju prostora i bloku, a uz nije ga služio ni šut.

U drugoj četvrtini košarkaši Bosne dodatno su zbili svoje redove i pokušali da se efikasnije suprotstave velikom rivalu i to je u nekoliko navrata donosilo rezultat, pa se sarajevski tim sa nekoliko trojki uspio vratiti u veliko finale. Bosna je ovaj period igre riješila u svoj korist s 17:10 i tako znatno smanjila zaostatak na kraju prvog poluvremena za Igokeom, koja je na odmor otišla s prednošću od šest poena razlike.

Nakon prvih 20 minuta igre, otvorilo se pitanje da li će Bosna smoći snage za preokret ili će pak gosti uspjeti da oni budu ti koji će diktirati tempo i na kraju ostvariti svoj veliki cilj.

U trećoj četvrtini praktično je bilo odlučeno pitanje novog vlasnika trofeja nakon što je Igokea ubacila u brzinu više i ovu dionicu riješila u svoju korist s 25:12. Na početku četvrte četvrtine gostujući tim je već obezbijedio praktično nedostižno vodstvo od velikih 65:46, čime je ekipa trenera Bajića trasirala put ka pobjedi.

U zadnjih deset minuta igralo se za prestiž i užitak publike. Domaći su pokušali smanjiti zaostatak, ali je gostujući tim u zadnjoj četvrtini bez većih problema uspio osigurati pobjedu s konačnih 79:67.

Najefikasniji košarkaš finalnog meča bio je Saša Vasiljević, koji je ovaj susret okončao s 19 poena s dva skoka i tri asistencije, a u redovima pobjedničkog tima bolji od ostalih bio je Danilo Šibalić, koji je za ekipu Igokee ubacio 17 poena, čemu je dodao još šest 6 skokova i jednu asistenciju.