U sjeni SP-a počela je i Liga prvaka

Preliminalna faza takmičenja

Iako je već gotovo dvije sedmice glavna priča u svijetu fudbala Svjetsko prvenstvo u Rusiji, jučer je počelo takmičenje u novoj sezoni Lige prvaka.

Novi sistem takmičenja kojeg je od ove sezone uvela Evropska fudbalska federacija (UEFA) donijela je dobro samo velikim ligama, pa je 26 od 32 mjesta u društvu najboljih timova Evrope već popunjeno.

One ekipe koje sigurno nećemo gledati u grupnoj fazi jučer su otvorile novu sezonu Lige prvaka. Turnir na Gibraltaru donio je duel četiri najslabija tima po koeficijentu, a tu su se pored prvaka Gibraltara Lincolna, našli kosovski prvak Drita, Santa Coloma iz Andore i La Fiorita iz San Marina.

Plasman u finale koje se igra u petak osigurali su Lincoln i Drita. Lincoln je sa 2:0 savladao La Fioritu, dok je istim rezultatom nakon produžetaka kosovski prvak Drita savladao Santa Colomu.

Tako je tim sa Kosova u premijernom evropskom nastupu upisao pobjedu, a sada im slijedi duel protiv Lincolna. Pobjednik će ostvariti plasman u kvalifikacije za Ligu prvaka gdje ga čeka duel sa švedskim velikanom Malmeom.

Također, jučer je otvorena i nova sezone Evropske lige, a malteška Gzira je u prvom meču savladala kao gost u Andori ekipu Sant Julije sa 0:2.