Euro 2016: Slovačka preslaba za Njemačku

Reprezentacija Njemačke peti je četvrtfinalista ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u Francuskoj budući da su u osmini finala savladali Slovačku rezultatom 3:0.

Njemačka je već u sedmoj minuti utakmice imala odličnu šansu, ali je šut Khedire sjajno odbranio Kozacik da bi već u sljedećem napadu Kroos izveo korner, a lopta “pala” na volej Boatengu koji je sjajnim golom doveo Švabe u vodstvo.

Pet minuta poslije Szymon Marciniak je svirao prekršaj Škrtela na Gomezu u kaznenom prostoru, a loptu u ruke je uzeo Mesut Ozil. Ipak, fudbaleru Arsenala je golman Slovačke, Mateus Kozacik odbranio jedanaesterac, te zadržao nadu za Slovačku. Novu šansu za Pancere smo vidjeli u 24. minuti utakmice kada je Mesut Ozil bio u sjajnoj prilici, ali je njegov šut otišao pored gola Kozacika.

Slovaci prvi put prijete u 41. minuti utakmice kada je Kucka dočekao centaršut u šesnaestercu i pucao glavom, ali mu je Manuel Neuer sjajno odbranio udarac. Već u sljedećem napadu, Elf je kaznio ovaj promašaj Kucke budući da je Mario Gomez pogodio nakon asistencije Juliana Draxlera za rezultat prvog dijela.

Na prvu šansu u nastavku se čekalo do 63. minute, a to je ujedno bio i novi pogodak za Pancere. Poslije jednog kornera, Hummels je prebacio loptu do Draxlera koji majstorskim udarcem iz voleja pogađa mrežu Kozačika za treći pogodak Švaba. Pet minuta poslije pokušao je i Durica, ali promjene rezultata nije bilo.

To je ujedno bila i posljednja prilika na utakmici, te je Njemačka ostvarila plasman u četvrtfinale gdje ih čeka bolji iz duela Italija-Španija koji je na rasporedu sutra.

Njemačka-Slovačka 3:0 (2:0) (Boateng 8’, Gomez 43’, Draxler 63’)