-TopSLIDEBiHPolitika

Muharem Cero: Fadil Novalić i ‘šest veličanstvenih’

Piše: Muharem CERO


Edita Kalajdžić, Goran Ratković, Lejla Lačević-Mizdrak, Rasim Tiro, Edin Herenda i Josip Nikolić –  zapamtite ova imena, možda sudbina Dejtonske BiH u velikoj mjeri ovisi o učinkovitosti i rezultatu rada njih samih.

Devetog juna 2022. godine Vlada FBiH donijela je rješenje o imenovanju Radne grupe za ’analizu postojećih propisa i zakona na nivou FBiH kojim se uređuju različite kategorije državne i javne imovine te po potrebi izraze njihove izmjene i dopune u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH’.

Rješenje je bilo reakcija na komunike Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) održanog 7. i 8. juna 2022. godine u Sarajevu. Dio komunikea se odnosi i na potrebu hitnog rješavanja prepoznatih neustavnih i nezakonitih prometovanja državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja od 2005., a događala se u entitetu FBiH i njegovim administrativnim aranžmanima (kantonima i jedinicama lokalne samouprave opštinama i gradovima).

PIC izrijekom u komunikeu kaže: ’Upravni odbor PIC-a također poziva organe i vlasti u FBiH i njenim kantonima  da usklade relevantne zakone sa odlukama Ustavnog suda BiH o državnoj imovini. Upravni odbor PIC-a očekuje da vlasti na svim razinama u BiH potpuno provedu odluke visokog predstavnika i obustave svako daljnje nezakonito knjiženje državne imovine.’

Dugo vremena su predmetom promatranja odnosa prema državnoj imovini bile gotovo isključivo vlasti u Republici Srpskoj.

Neustavni zakoni su bili predmetom ustavnog propitivanja, pa su gotovo bez izuzetka ukidani s obrazloženjem neustavnosti i nezakonitosti donesenih. Nizale su se presude Ustavnog suda BiH na samovolju i unilateralnost donesenih zakona u NSRS. 

Izvan interesa javnosti i bez prisustva u medijskom prostoru događala se ništa manje prisutna kriminalno-koruptivna otimačina javnih dobara i imovine iz sukcesije u većem entitetu Federaciji BiH. 

Tek rijetka pisanja i medijska predočavanja ovih događanja su inicirala interes ne samo medija nego i dijela međunarodne zajednice. Cijeli epilog je dobio svoju završnicu imperativnim određenjem PIC-a, spomenutim komunikeom.

Mada je mandat Radne grupe (gore citirano) dosta konfuzan i nedovoljno izričit njega valja pojednostaviti i jednostavno prinijeti, a glasio bi – Radna grupa ima obavezu prepoznati zloupotrebe učinjene u pljački državne imovine u Federaciji BiH bez obzira na kojem su se administrativnom nivou događale, a pravne akte, zakone i odluke kojima je pljačka omogućena prepoznati odmah i staviti van snage, proglasiti ništavnim, a opljačkanu državnu imovinu vratiti u pređašnje stanje. 

Za obavezu i mogućnost poduzimanja ovakvih radnji u samom Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom postoji nedvojbeno uporište, pogotovo ako se uzmu izmjene i dopune visokog predstavnika na samu sadržinu zakona donesene 12. aprila 2022. godine.   Schmidtove izmjene i dopune na Član 2., stav 1 Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom mijenjaju se i glase: ’Bez obzira na odredbe bilo kog drugog zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati isključivo država BiH, kao titular ove imovine u skladu s odredbama ovoga zakona’.

Godinama su svi nivoi vlasti države BiH zanemarivali obavezu primjene Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, mada su ga zakonodavne vlasti svih nivoa u neizmijenjenom tekstu usvojile.

Svi nivoi vlasti su zanemarujući obavezu postupanja po vlastitom zakonu dozvoljavali i omogućavali bjesomučno otuđivanje državne imovine, prenošenje vlasništva raznim koruptivno-kriminalnim kanalima bogatili sebe i svoje klijentelističko-tajkunske strukture te politikom svršenog čina sudjelovali u tihoj desubjektivizaciji bosanske državnosti i omogućavali izvjesnost antibosanskog projekta po modelu ‘bezratne disolucije’.

Milorad bi rekao ’rata biti neće, a ona će nestati’.

Birokratsko pravilo kaže kada hoćeš nešto da se ne dogodi onda napravi komisiju. Hoće li i Radna grupa doživjeti učinke ovog birokratskog naravoučenja.

Nadati se NE? No, iskustvo drugačije govori!

patria

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close