Kultura

Dr. Mevludin Dizdarević za INS: Spaljivanje turbeta u Vranduku moguće da je vjerski ekstremizam, ali je svakako kulturocid

Piše: Faruk Vele

Hfz. doc. dr. Mevludin Dizdarević sa Katedre za islamsku misao i civilizaciju Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, inače jedan od najcjenjenijih zeničkih alima, imam i hatib Ensar džamije, kazao je u izjavi za Bh. informativni servis INS da vandalizam nad turbetom u Vranduku predstavlja „skrnavljenje plemenitih bosanskih šehida koji su svojom krvlju stoljećima natapali bosansku zemlju“.

„Turbeta se ubrajaju u red memorijalne arhitekture i kako im ime sugeriše cilj im je memorizirati i sačuvati u kolektivnoj memoriji određene ličnosti ali, što je daleko važnije, i određene vrijednosti koje te osobe simboliziraju. Turbe kod Vranduka memorizira ideju žrtvovanja za opće dobro kroz sjećanje na jednog od šehida koji je pao u osvajanju Vranduka“, kaže Dizdarević.

U arhitektonskom pogledu, dodaje Dizdarević, turbeta slijede arhitekturu bosanskih džamija i čini se da su najtrajnije očuvale onu autohtonu bosansku inačicu džamijskih prostora.

„U tom pogledu one predstavljaju spomenike prvog reda pa je i sa tog aspekta ovo jedna vrsta vandalizma koji prelazi u kultruocid“, kazao je.

Prema njegovim riječima, međutim, teško je licitirati sa uzrocima ovakvih antikulturnih i anticivilizacijski akcija.

21557939_1845237025491186_3588838434336238873_n.jpg - Dr. Mevludin Dizdarević za INS: Spaljivanje turbeta u Vranduku moguće da je vjerski ekstremizam, ali je svakako kulturocid

„Moguće je da se radi o vjerskom ekstremizmu koji ne posjeduje nikakav kreativni potencijal već isključivo destrukciju i devastaciju. Sasvim je moguće da se radi i o „običnom“ vandalizmu, ali i o nekim drugim razlozima i pobudama. Dok nadležne strukture ne završe svoje istrage ne treba se upuštati u nepotrebne i kontraproduktivne spekulacije. Iako vandalizma ima svugdje i bit će ga uvijek, ja bih ga smjestio u širi društveni, socijalni i kulturološki kontekst. Naime, vandalizma i drugih formi besmislenog nasilja u raznim formama ima u toj mjeri da smo se svikli na njega. Postao je način na koji mislimo i reagujemo do te mjere da neke profinjenije forme ponašanja doživljavamo nenormalnim i izopačenim“, smatra Dizdarević.

Tvrdi i da “neki političari kontinuirano vandaliziraju državnu i zajedničku svojinu”.

„Jezik u javnom prostoru i društvenim mrežama graniči sa uličarskim i najprizemnijim oblikom komunikacije. Vandalizam je, dakle, postao norma ponašanja a uljuđeno i civilizirano ophođenje je izvrnuto ruglu i osudama. Kako je Meša Selimović jednom napisao „zlo ne može postati dobro samo zato što ga prihvata većina“. Stoga, smatram da se moramo oduprijeti svakoj formi vandalizma bez obzira u kojem pakovanju on dolazio i neovisno od koga on dolazio. Ili da poslušamo savjet velikog Hasana El-Basrija koji je nekome preporučio da „naopako izopači“. Naime, kada se naopako izopači, dobije se ono što je dobro i ispravno“, zaključio je Dizdarević.

Podsjetimo, staro turbe koje se nalazi nedaleko od Vranduka kod Zenice ponovo se našlo na meti vandala. Naime, još uvijek neidentificirani počinitelji obili su vrata i zapalili unutrašnjost ovog objektašto je izazvalo ogročenje javnosti.

 

ins.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close