Deset ključnih promjena u novim pravilima za duhanske proizvode

Nova pravila za prodaju duhanskih proizvoda u EU stupila su na snagu petak, s ciljem da se smanji broj pušača, posebno među mladima, osiguravajući da u potpunosti budu svjesni štetnosti upotrebe duhanskih proizvoda, izvještava Indikator.ba.

Komesar EU Vytenis Andriukaitis ohrabrio je “efektivno provođenje novih pravila u svim državama članicama bez odgađanja”, rekavši da sve države članice EU direktivu moraju prenijeti u nacionalno zakonodavstvo.

Ključne promjene za duhanske proizvode koji se prodaju u EU

1) Veće i obavezno slikovno zdravstveno upozorenje

Grafičko slikovno zdravstveno upozorenje, tekst i informacija o prestanku će pokriti 65% prednjeg i zadnjeg dijela cigarete i roll-your-own pakovanja (RYO -cigarete napravljene od mekog duhana i rolo papira). Upozorenja koja prikazuju društvene i zdravstvene posljedice pušenja dizajnirana su da obeshrabre ljude da puše ili da ih ohrabre da ostave duhan. Upozorenja su grupirana u tri seta, koji će se svake godine rotirati, kako bi se osiguralo da zadržavaju svoj utjecaj što je duže moguće.

2) Zabrana cigareta i RYO pakovanja sa karakterističnim ukusima

Cigarete i RYO duhanski proizvodi možda više neće imati karakterizaciju okusa, kao što su mentol, vanilija ili slatkiši koji maskiraju okus i miris duhana. U slučaju proizvoda s više od 35 tržišnog udjela (npr mentol), zabrana će se primjenjivati od 2020.

Uspostavljen je postupak za utvrđivanje da li duhanski proizvod ima karakterističnih ukus, i nezavisni savjetodavni panel će biti uspostavljen da pomogne Komisiji i državama članicama u tom pogledu.

3) Zamjena TNCO označavanja

Označavanje katrana, nikotina i ugljičnog monoksida (TNCO) na cigaretama i RYO pakovanjima će sada biti zamijenjeno porukama koje informiraju potrošače da “duhanski dim sadrži više od 70 supstanci za koje je poznato da uzrokuju rak.” Istraživanja su pokazala da TNCO označavanje dovodi potrošače u zabludu, jer ih uvjerava da su neki proizvodi manje rizični za njihovo zdravlje. Nove poruke će preciznije odražavati prave zdravstvene posljedice pušenja.

4) Nema više promotivnih ili obmanjujućih pakovanja

Pakovanja cigareta moraju imati oblik kvadra kako bi se osigurala vidljivost u kombinaciji sa zdravstvenim upozorenjima. Slim paketi i drugi nepravilni oblici pakovanja više neće biti dozvoljeni. Paketi koji sadrže manje od 20 cigareta su također zabranjeni. Pakovanje od 10, koji je posebno privlačno mladim uzrastima sa ograničenom potrošnjom energije, će stoga, nestati sa tržišta.

Promotivni i/ili drugi dodaci ili elementi nisu dozvoljeni na duhanskim pakovanjima. Pozivanje na koristi od stila života, ukus ili aromu, posebne ponude, sugestije da je određeni proizvod manje štetan od drugog, ili je poboljšana biorazgradivost ili da postoje druge ekološke prednosti, više neće biti moguće.

5) Obavezno elektronsko izvještavanje o sastojcima

Radi prikupljanja više informacija o sastojcima sadržanim u duhanskih proizvodima i njihovom uticaju na zdravlje i ovisnosti, proizvođači i uvoznici duhanskih proizvoda dužni su da prijave o sastojcima u svim proizvodima koje plasiraju na tržište EU kroz standardizovane elektronske formate. Određene često korištene supstance, gdje postoje prvi pokazatelji koji ukazuju da oni doprinose toksičnosti, ovisnosti ili dovode do karakterističnog okusa u cigaretama i RYO pakovanjima će biti predmet detaljnijih zahtjeva za izvještavanje.

6) Sigurnost i kvaliteta zahtjeva za e-cigarete

Direktiva duhanskih proizvoda ne zabranjuje e-cigarete. Umjesto toga, prvi put, određeni sigurnosni zahtjevi i kvalitet su uvedeni za e-cigarete koje sadrže nikotin.

Prvo i najvažnije, nikotin je toksična supstanca. Direktiva postavlja maksimalnu koncentraciju nikotina i maksimalnu zapreminu za patrone, tenkove i nikotin posude. E-cigarete treba da bude otporne za djecu i otporne na krivotvorenje i da imaju mehanizam koji osigurava punjenje bez prosipanja radi zaštite potrošača. Sastojci e-cigarete moraju biti visoke čistoće i e-cigarete treba da isporučuju istu količinu nikotina kod udisanja iste snage i trajanja.

7) Pravila pakiranja i označavanja za e-cigarete

Zdravstvena upozorenja za e-cigarete postaju obavezan dio savjetovanja potrošača da e-cigarete sadrže nikotin i da ih ne trebaju koristiti nepušači.
Pakiranje mora uključiti popis svih sastojaka sadržanih u proizvodu, informacije o sadržaju nikotina i letak sa uputstvom za upotrebu, kao i informacije o neželjenim efektima, rizičnim grupama, ovisnosti i toksičnosti.

Promotivni elementi nisu dozvoljeni na pakovanjima e-cigareta a prekogranično oglašavanje i promocija e-cigareta su zabranjeni.

8) Praćenje i izvještavanje o dešavanjima u vezi sa e-cigaretama

Budući da su e-cigarete relativno novi proizvod za koji dokazi tek počinju da se pojavljuju, Direktiva propisuje praćenje i zahtjeve izvještavanja za proizvođače i uvoznike, države članice i Komisiju.

Proizvođači E-cigareta moraju obavijestiti države članice o svim proizvodima koje plasiraju na tržište i prijave godišnji obim prodaje, preferencije potrošača i trendove.
Vlasti država članica će pratiti tržište za bilo kakav dokaz da e-cigarete dovode do ovisnosti o nikotinu ili potrošnji duhana, posebno kod mladih ljudi i nepušača.
Komisija će također predstaviti Ecropskom parlamentu i Vijeću razvoj e-cigarete i svoj implementacijski izvještau koji će sačiniti nakon pet godina.

9) Mogućnost da se zabrani prekogranična prodaja

EU zemlje mogu zabraniti prekograničnu prodaju duhanskih proizvoda, koje daju potrošačima – uključujući vrlo mlade – pristup proizvodima koji nisu u skladu s Direktivom. U slučaju da zemlja EU odabere ovu opciju, maloprodajni objekati ne mogu isporučiti svoje proizvode potrošačima lociranim u toj zemlji. Čak i ako država članica ne zabranjuje takvu prodaju, prodajna mjesta se moraju registrirati kod nadležnih organa, kako u zemlji u kojoj se nalaze, tako i u zemlji u kojoj planiraju da prodaju svoje proizvode.

10) Mjere za borbu protiv nezakonite trgovine

Nove mjere namijenjene su za borbu protiv ilegalne trgovine duhanskim proizvodima uključujući i sistem praćenja širom EU legalnih lanaca snabdijevanja i funkciju sigurnosti koja se sastoji od vidljivih i nevidljivih elemenata (npr hologrami), koji bi trebalo da pomognu tijelima za provedbu zakona, nacionalnim vlastima i potrošačima da otkriju nezakonite proizvode.

Ove mjere će biti uvedene za cigarete i RYO pakovanja u 2019. i na duhanske proizvode osim cigareta i RYO pakovanja u 2024.

Indikator

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close