Zašto vlast ne bi oprostila dugove i građanima?

Vlast u Federaciji usvojanjem posebnog zakona oprašta dugove sportskim klubovima. Zakonom o finansijskoj konsolidaciji privrednih društava, čija primjena se upravo očekuje, opraštaju se dugovi i preduzećima, jednako onim u državnom kao i u privatnom vlasništvu.
Zašto država, slijedom toga, ne bi i građanima, za koje inače malo čini, takođe oprostila dugove?

Piše: Borivoje Simić
Indikator.ba

U Makedoniji su takvu akciju pokrenuli jednokratno otpisujući dugove najsiromašnijim građanima.
Država će jednokratno otpisati dugove građanima koji žive od socijalne pomoći, nezaposlenima, onima koji su izloženi socijalnom riziku zbog smrti partnera ili teške bolesti, uz uslov da porodica ne smije da ima ukupne godišnje prihode veće od 1.700 eura.
Vlasti najavljuju da će postupkom otpisa dugova biti obuhvaćeno oko 100.000 najsiromašnijih građana.
Više je razloga za ovakav poduhvat i u BiH.
U uslovima globalne finansijske krize nisu trpjeli samo privredni subjekti, sportski klubovi i dr. nego i sami građani.
Veliki broj tužbi koje javna komunalna preduzeća “delegiraju” sudovima kako bi umjesto njih vršili naplatu, govore da značajan broj građana nije u stanju da izvršava svoje obaveze.
Stvari se nerijetko završavaju tako što komunalna preduzeće na uspijevaju naplatiti svoja potraživanja jer od dužnika nemaju šta zaplijeniti, budući da uglavnom zatiču stari namještaj, rashodovanu tehničku robu bez naročite tržišne vrijednosti.
Vlast, svesno ili ne, žmiri na ovaj problem.
Stvari su uglavnom rješavane tako što se poveća cijena komunalnih usluga, ali plafon je davno probijen i jasno je da to više ne može biti način za poboljšanje stanja.
Armija onih koji ne mogu platiti svoje dugove samo se uvećava.
Rezultat takve kratkovide politike je da je naplativost usluga čija je naplata teško provodiva uz primjenu restriktivnih mjera (što je posebno slučaj sa grijanjem, vodom rtv taksom)…na vrlo niskom nivou.
Komuanlna preduzeća suočavaju se sa problemima u poslovanju, sudovi su zatrpani predmetima za čije rješavanje im trebaju godine, a građani kao poreski obeznici, sveukupno uzevši sve to plaćaju.
Zakon o finanijskoj konsolidaciji dat će “amnestiju” preduzećima za dugove za poreze i doprinose, obaveze prema zaposlenicima, pa u slučaju preduzeća sa državnim kapitalom čak i dobavljačima.
To će biti prilika i za preduzeća u državnom vlasništvu, a koja imaju problema sa naplatom dugova od građana, poravnaju svoje dugove i dođu u priliku da poslovanje nastave bez opterećenja.
Da li i u kojoj će mjeri primjena ovog zakona, koji je sam pun nelogičnosti i kontradiktornosti, zaista to omogućiti tek ćemo vidjeti.
No, ne bi li na kraju i država koja upravlja državnim preduzećima, a koja će dobiti prilkiku da se konsoldiarijau, konačno trebala “priznati” i problem dugovanja koja osiromašeni građani ne mogu plaćati?
Zar se država, koje je dobro zbrinula sebe i svoj administrativni aparat i koja sretnike nakačene na budžet “časti” dobrim zaradama koje omogućavaju pristojan život, konačno ne bi trebala pobrinuti i o armiji socijalno ugroženog stanovništva, poput penzionera, nezaposlenih i drugih (ne zaboravimo polovina građana BiH živi na granici siromaštva), koje sve teže podnose teret realnog osiromašenja u uslovima stalnog poskupljenja životnih troškova?

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close