Statistika uoči 61. meča na Grbavici: Sarajevo i Željo za 39. pobjedu u derbiju i jesenju titulu

U nedjelju će fudbaleri Željezničara i Sarajeva odigrati 104. vječiti bh. prvenstveni derbi nakon kojeg bi jedna od ekipa mogla preći u vodstvo u međusobnim duelima.

U dosadašnja 103 meča oba tima imaju po 30 pobjeda, dok su 43 susreta okončana neriješenim rezultatom. Gol razlika u duelima za bodove blago je na strani Sarajeva 121:118.

Zadnji put Sarajevo na Grbavici slavilo prije pet godina

Ukupno, u svim takmičenjima ljuti rivali iz bh. prijestolnice igrali su 123 meča, u kojima su i jedni i drugi po 38 puta ostvarili trijumf, uz 47 remija. Gol razlika u međusobnim duelima u svim takmičenjima blago je na strani Želje, 154:152.

Fudbaleri Željezničara u nedjelju će u svim takmičenjima 61. put dočekati Sarajevo na stadionu Grbavica. U dosadašnjih 60 utakmica plavi su slavili u 24, u 14 su poraženi, a “sudari plavog i bordo pokreta” 22 puta u popularno zvanoj “Dolini ćupova” završeni su bez pobjednika. Gol razlika u utakmicama na Grbavici evidentno je na strani Željezničara – 89:62.

Posljednji put igrači Sarajeva na gostovanju u vječitom bh. derbiju slavili su 7. novembra 2009. godine. Poveli su tada pogotkom Alena Škore iz jedanaesterca u 19. minutu. Izjednačio je Samir Bekrić u 55. minutu, dok je tri boda ekipi sa Koševa donio povremeni reprezentativac Makedonije Adis Jahović u 76. minutu utakmice.

Sa druge strane, Željo je na svom stadionu zadnji put pobijedio dvije godine kasnije, odnosno 5. novembra 2011. godine, autogolom Dilavera Zrnanovića u 33. minutu (1:0). U posljednje dvije sezone u prvenstvenim ogledima na Grbavici nije bilo pobjednika. Utakmice su završene rezultatima 0:0 i 1:1.

Posmatrajući 62 sarajevska derbija igrana na Olimpijskom stadionu Asim Ferhatović Hase – Koševo Sarajevo je u prednosti sa 24 pobjede, dok je Željezničar upisao 14 trijumfa. Neriješeno je bilo u 24 susreta. Ovaj put gol razlika je evidentno na strani “bordo tima” – 89:64.

Vrijedi istaći i da je jedan prvenstveni meč odigran na neutralnom terenu. Tokom agresije na BiH iz tada opkoljenog glavnog grada igrači Sarajeva i Željezničara su izašli kroz podzemni “Tunel spasa”, kako bi odmjerili snage na slobodnoj teritoriji u Zenici. Bilo je miroljubivih 1:1.

Željo u prednosti na vječnoj i trenutnoj tabeli PL BiH

Na vječnoj tabeli Premijer lige BiH lider je Željezničar. U 380 utakmica tim sa Grbavice ostvario je 209 pobjeda, 74 remija, te je 99 puta izgubio, uz gol razliku 622:349. Sarajevo je na drugoj poziciji bh. vječne prvenstvene tabele, jer je u 380 mečeva 198 puta pobijedilo, u 92 susreta uzelo je bod, a bez ijednog boda ostalo je u 90 duela (gol razlika 631:344), analizira Anadolija.

Mnogi će reći da vječne i trenutne tabele, kao i statistika ništa ne znače u utakmicama Željezničara i Sarajeva. U fudbalskoj bici za glavni grad BiH često su odluke padale trenutkom inspiracije nekog od aktera na terenu, a nerijetko su pobjeđivale i ekipe koju su lošije “stajale” na tabeli, ali i bivale u finansijskim problemima…

Igrači Željezničara i Sarajeva naredni meč igraju u nedjelju, 2. novembra, na Grbavici od 13:30 sati u 13. kolu Premijer lige BiH. Domaći utakmicu dočekuju sa 26 bodova i treće pozicije tabele, koliko ima i drugi Zrinjski, odnosno sa bodom manje od lidera Širokog Brijega. Sarajevo je u 12 ovosezonskih prvenstvenih utakmica prikupilo 23 boda i na petom je mjestu tabele.