SP u Kataru: Hrvati šesti, Slovenci osmi

Danas su odigrane utakmice od 5. do 8. mjesta na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Kataru.

Hrvatski rukometaši u subotu su zakoračili i u posljednji susret na Svjetskom prvenstvu koji im je donio borbu za peto mjesto i težak dvoboj s reprezentacijom Danske koja se nakon 60 minuta igre pokazala sigurnom i boljom te je slavljem stigla do pete pozicije na svjetskoj smotri, dok se Hrvati kući vraćaju sa šestim mjestom.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija okrenula se ove subote i posljednjem dvoboju na Svjetskom prvenstvu u Kataru te je snage u posljednjem terminu u dvorani Lusail odmjerila s uvijek teškom reprezentacijom Danske. Nakon poraza u četvrtfinalu od Poljske te slavlja nad Njemačkom u prvom susretu razigravanja od petog do osmog mjesta, Hrvati su krenuli u borbu za peto mjesto na svjetskoj smotri vrijedno domaćinstva kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre u Riju. Nakon borbenih 60 minuta Danska se pokazala sigurnijom i boljom te je imala kontrolu nad susretom za konačno slavlje s četiri pogotka razlike vrijedno petoga mjesta na SP-u.

Izbornik Slavko Goluža na teren je poslao Mirka Alilovića među vratnice, dok su se u prvoj obrani ispred njega našli Ivan Čupić, Marko Kopljar, Domagoj Duvnjak, Jakov Gojun, Ivan Slišković te Manuel Štrlek.

Hrvatska ponovno ne ulazi dobro u susret te do prvog vodstva stiže Danska preko Caspera Mortensena, dok prvi hrvatski pogodak tek u šestoj minuti postiže Čupić s linije sedam metara. Uslijedila je kratko igra pogodak za pogodak, iskazali su se tada i vratari na obje strane, kako Alilović tako i Jannick Green Krejberg, no Danci potom ubacuju u brzinu više i polako, ali sigurno odvajaju se od svog suparnika. Mikkel Hansen i Mads Christiansen sigurnim pogocima predvode Dansku do 6:4, dok isti igrači uz pomoć Henrika Tofta sredinom prvoga poluvremena osiguravaju danskih +4 (8:4).

Vrijeme je stoga bilo da izbornik Goluža pozove minutu predaha te da posloži svoje redove kako bi se Hrvatska vratila u susret, no do ulaska u završnicu uz raspoloženog Igora Karačića uspijeva tek smanjiti zaostatak na minus dva. Nakon šest minute bez hrvatskog pogotka Karačić se još jednom ukazuje kako bi prekinuo hrvatski post te nakon odvajanja Danske na +6 (14:8), postigao deveti pogodak Kauboja. Među vratnicama priliku dobiva Filip Ivić koji odmah vrlo dobro reagira, pridružuju mu se tada i Kopljar i još jednom Karačić (11:14), no Green potom sigurno brani Čupićev sedmerac, a raspoloženi Mortensen odvodi Dansku na predah s vodstvom 15:11.

Nakon što Kopljar pogotkom otvara nastavak susreta, Hrvati su ponovno bezidejni, a ne pomaže im ni 5-1 obrana. Odličan je tada danski vratar Green, sve sjajniji Hansen i Hrvatska narednih sedam minuta ostaje bez pogotka, dok se Danci odvajaju na vrlo dobrih 17:12. Hansen ne posustaje ni u narednim minutama te do sredine drugoga dijela, nakon novog smanjenja zaostatka Hrvatske, s četiri uzastopna pogotka odvodi svoju momčad na 22:17.

Iako se do ulaska u završnicu dvoboja na hrvatskoj strani ukazuje Duvnjak, a pripomažu mu i Luka Stepančić te Štrlek za minus tri (20:23), Danci ne posustaju te održavaju stečeno vodstvo. Osam minuta prije kraja Hrvatska ima priliku stići na samo pogodak zaostatka, no Slišković trese vratnicu i Danci to koriste za novo odvajanje na +3 (26:23). Do samoga kraja Danska čuva stečeno vodstvo, Hrvatska ne koristi svoje prilike za smanjenje rezultata i od Svjetskog se prvenstva oprašta porazom 24:28 te se kući u Hrvatsku vraća sa šestim mjestom na Svjetskom prvenstvu.

U drugom susretu, Njemačka rukometna reprezentacija osvojila je sedmo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru nakon što je svladala Sloveniju 30:27 (16:14).

Nijemci su rastužili naše susjede i izborili mjesto koje sigurno jamči olimpijske kvalifikacije. Slovenci su izgledali vrlo dobro u prvih 15 minuta, imali su i po tri gola prednosti, no u takvom ritmu nisu izdržali cijelu utakmicu.

Kako je susret odmicao izabranici Borisa Deniča su padali, od sredine prvog dijela morali su loviti zaostatak, a za takvo nešto nisu imali snage.

‘Blijedi Slovenci nemoćni protiv Njemačke’, naslov je slovenskog Dela što dovoljno govori kako su u njihovoj zemlji vidjeli igru svojih reprezentativaca.

Nezaustavljiv kod Njemačke bio je Gensheimer s 13 pogodaka, a kod Slovenaca je prvi strijelac bio Natek s osam.