Sindikati su tigar od papira

Mi zahtijevamo mnogo progresivniji zakon o radu u odnosu na ovaj što je utvrdila Vlada FBiH. S obzirom na katastrofu od postojećeg zakona i ovaj mali pomak predstavlja pomak. Prema tome, ja to podržavam, mada sam razočaran jer nije išao u radikalniju reformu, kao što to naša situacija zahtijeva, poručio je, između ostalog, u razgovoru za Vijesti.ba ekonomski stručnjak Zlatko Hurtić.

VIJESTI.BA: Vlada FBiH usvojila je Nacrt zakon o radu i uputila ga u parlamentarnu proceduru. Sindikati se protive ovom zakonskom rješenju. Kakav je Vaš stav o ovom pitanju?

HURTIĆ: Lično sam razočaran prijedlozima, s obzirom da oni idu u vrlo minimalističkom pravcu. Mi zahtijevamo mnogo progresivniji zakon o radu u odnosu na ovaj što je utvrdila Vlada FBiH. S obzirom na katastrofu od postojećeg zakona i ovaj mali pomak predstavlja pomak. Prema tome, ja to podržavam, mada sam razočaran jer nije išao u radikalniju reformu, kao što to naša situacija zahtijeva.

Prema mom mišljenju, on će proizvesti jedan loš efekat, a to je da su vrlo slabe mjere koje su trebale biti primijenjene u suzbijanju sive ekonomije i razvoju preduzeća, a samim tim novom zapošljavanju. U tom pogledu neće proizvesti željeni efekat. S druge strane, dobro je što će kolektivni ugovori biti vremenski ograničeni, čime ćemo izbjeći apsurd koji trenutno postoji da državni službenici ili službenici u javnim preduzećima kroz neke tužbe na osnovu manjkavosti kolektivnih ugovora bukvalno pored redovne plate dobiju još jednu platu iz budžeta. To je neprihvatljivo za naše društvo, a ovaj zakon to na neki način želi spriječiti.

VIJESTI.BA: Kažete da ste razočarani što zakon ne ide radikalnije u reforme. Na šta konkretno mislite?

HURTIĆ: U sadašnjoj situaciji sudovi u 99 posto slučajeva presuđuju u korist radnika koje su poslodavci otpustili. To pokazuje da je faktični danas nemoguće otpustiti neradnika iz preduzeća. Jedan od instrumenata koji stoji na putu tome je institucija ugovora na neodređeno vrijeme. U Njemačkoj se takav ugovor stiče nakon 10 ili 15 godina rada. U našem zakonu to su dvije ili tri godine, dakle da radnik nakon tri godine dobije ugovor na neodređeno vrijeme, što je ogroman problem za poslodavce, jer je ugovor na neodređeno vrijeme vrlo storg i praktično onemogućava bilo kakvo kasnije otpuštanje radnika. To je velika manjkavost, koja je bila veliki izvor sive ekonomije i nerada u preduzećima. Sada se nekim kozmetičnim izmjenama takva situacija nastoji popraviti, ali se neće popraviti. Siva ekonomija će i dalje jačati, poslodavci će i dalje imati problema da nađu visokoproduktivnu radnu snagu, a strani investitori će zbog ovakve odredbe zaobilaziti našu zemlju.

VIJESTI.BA: Je li to jedan od razloga zbog kojih se Sindikat javne uprave protive ovom zakonu?

HURTIĆ: Sindikat javne prije svega brani kolektivni ugovor, jer su na osnovu njih državni službenici iz budžeta izvukli nekoliko stotina miliona dolara, pored svojih plata. Radi se o sindikatu koji je veoma destruktivan u svemu tome i koji štiti prava već privilegovanih kategorija kako bi dobili nešto i pored plate, umjesto da ta sredstva koristimo za izgradnju infrastrukture, napredak društva ili pomoć za one kojima je stvarno potrebna, a to je rastuća masa siromašnih u našoj zemlji.

VIJESTI.BA: Zakonu o radu oštro se protivi i Savez samostalnih sindikata BiH. Kako komentarišete njihove zamjerke na predložena rješenja?

HURTIĆ: Oni ne nude ništa konkretno, samo govore o tome da se umanjuju prava radnika, a ja zaista ne vidim po kojem osnovu se umanjuju ta prava ako se radi o minimalnim izmjenama dva, tri člana Zakona o radu. Sa druge strane, mislim da Sindikat ovdje nastupa veoma destruktivno. Njima je ponuđen dijalog u okviru Ekonomsko – socijalnog vijeća i oni su izašli iz tog dijaloga. Dakle, oni nastupaju ucjenjivački – nema dijaloga, a odobrićemo samo ono što mi želimo. Nikada nisu imali dijalog i nastavljaju u jednoumlju. Umjesto da sagledaju ozbiljne posljedice koje ovakav zakon o radu nanosi radnicima, za koje tvrde da ih štite, oni jednostavno insistiraju na nekim nerazumljivim rješenjima, kao da je situacija na terenu toliko dobra da zakon o radu uopšte ne treba mijenjati. Ponašaju se vrlo ideološki obojeno, u poslodavcima vide neke kapitaliste, a sa druge strane, njihov uticaj među radnicima je nikakav. Mislim da na ovaj način pokušavaju skrenuti pažnju na sebe kao da su, tobože, borci za radnička prava, a u suštini svojim prijedlozima i mjerama činte situaciju u kojoj radnici najviše trpe.

VIJESTI.BA: Smatrate li da trenutno vođstvo sindikata u FBiH ima dovoljno snage da na ulice izvede respektabilan broj građana ukoliko zakon o radu bude usvojen?

HURTIĆ: Ne. Radi se o tigru od papira! Mi sindikatima, ovakvi kakvi jesu – socijalistički, pridajemo veću pažnju nego što je zaista imaju. Bilo je i u prošlosti pokušaja da isti sindikati izvedu radnike na ulice. Jedino su uspjeli skupiti nekoliko stotina svojih službenika, koji po sindikalnim uredima rade u BiH. Oni nemaju nikakav uticaj među radnicima, niti su u stanju da pokrenu masu protesta. Sindikati treba da shvate svoju poziciju. Umjesto fotelja i mercedesa koje voze, interes treba da im bude budućnost BiH i mladih generacija. Moraju objektivno sagledati stvari, jer je postojeće stanje jako teško i treba ga mijenjati. Sindikati moraju biti pozitivna strana tih promjena u saradnji sa vladama, poslodavcima i ekspertima ove zemlje.

VIJESTI.BA: Protiv predloženog zakonskog rješenja o radu je čini se i sva opozicija u FBiH, ali i Demokratska fronta koja je nekako i u vlasti i u opoziciji. Donošenje novog zakona o radu dio je i reformske agende. Očekujete li da će ovaj zakon u FBiH, ali i u RS, koju čeka slično ili isto zakonsko rješenje, dobiti podršku. Fokusirajmo se na federalni Parlament, s obzirom na puno kompliciraniju političku situaciju nego u RS. Za zakon su trenutno, izgleda, samo SDA i HDZ BiH.

HURTIĆ: Nisam siguran čak ni da će ga SDA podržati kroz Parlament, što je apsurd političke situacije. Imamo sistem koji je nezreo. Imamo ljude koji se bave politikom isključivo iz svog interesa i kojima nije interes ova zemlja. Evo na primjer DF – oni su toliko obećavali u smislu reformi… Čak su bili i među onima koji su usvojili reformsku agendu, a sada kada rebaju na djelu pokazati tu svoju reformsku opredjeljenost, bune se protiv ovih minimalnih promjena zakona koji je dio tih reformi. Oni žele da nanesu štetu ovoj Vladi, bez obzira koliko Vlada možda i željela nešto da uradi. Ista je stvar i s SDP BiH i svim drugim opozicionim strankama. Apsurdno je da nam cijeli svijet govori kako moramo nešto mijenjati i da ukazuju na problem Zakona o radu, a da mi to ne podržavamo kao društvo. Postavlja se pitanje da li BiH kao društvo ima kapacitet za provođenje reformi i to onih koje su opravdane i koje reba da drastično promijene stanje na bolje. Ili smo mi zapali u čeljust političkih stranaka koje isključivo vode računa o svojim interesima i koje ovu zemlju mogu gurnuti u tako tešku situaciju da će se teško moći oporaviti.

VIJESTI.BA: Zbog čega mislite da ni SDA neće podržati u Parlamentu zakon za koji su glasali njihovi ministri u Vladi?

HURTIĆ: SDA je populistička stranka. Oni još razmišljaju da ne treba talasati, jer bi u tom talasanju možda oni bili gubitnici. Ako procijene da je njihov interes ugrožen, neće dati podršku ni svojoj Vladi. Ne bi to bio prvi put da je Vlada SDA bila rušena od SDA. Sjetimo se Adnana Terzića koji je imao najveću borbu upravo sa SDA kada je trebao uvoditi PDV.

VIJESTI.BA: Ukoliko BiH krene put reformi, pred državom je, u naredne tri godine, milijardu i po eura evropskog novca. Može li to biti dovoljan poticaj za bh. političare da krenu s mrtve tačke?

HURTIĆ: Mislim da ne, jer nismo zreli kao društvo. To koriste političari koje ja zovem ublehašima da zajedno sa sindikatima, uz parole kako se ruši pravo ovoga ili onoga, ruše pozitivne tokove. Pri tome ne daju nikakve argumente i zbunjuju javnost koja nije upućena. Ovo je jedan vrlo perfidan način kako zadržati fotelje, pa i po cijenu nazadovanja države. Izvijesno je da BiH, po ko zna koji put, podržava cijeli svijet na putu ka EU. Ali ovako nezrelo političko tijelo koje imamo i sindikati nisu garancija da ćemo tu šansu iskoristiti.

VIJESTI.BA: Ima političara koji svoj posao rade kako treba. BiH je u EU počela izvoziti mlijeko i krompir. Postignuto je to pod vodstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa na čelu s ministrom Mirkom Šarovićem. Koliko to može biti slika kako i ostali trebaju raditi?

HURTIĆ: Jeste u svakom slučaju. Ide se nekim koracima naprijed i međunarodna zajednica to priznaje. Međutim, opet se vraćam na nezrelost naših političara koji uspjeh pojedinih vide kao svoj neuspjeh.

VIJESTI.BA: Nakon niza događaja koji su destabilizirali region, zaključno sa napadom na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima, čini se da se situacija polako stabilizira. Nagovještava se i saradnja Srbije i BiH na ekonomskom planu, kroz namjensku industriju i turizam. Koliko je region jači kada je jedinstven u odnosu na svaku državu ponaosob?

HURTIĆ: Ako se radi o iskrenim porukama iz Srbije, onda nije loše, mada nisam siguran da se radi o iskrenim namjerama. Srbija je shvatila da joj retorika Vučića pogoduje da bude lider u regionu, što na neki način priznaje i međunarodna zajednica. Stvari koje dolaze iz Srbije treba testirati na djelu i bojim se da ćemo se razočarati, jer nisam siguran da je Vučić nešto bitno izmjenio svoja politička stanovišta u odnosu na period kada je ratovao oko Sarajeva. Onoga momenta kada Srbija uđe u EU, a posebno ako uđe prije BiH, nacionalizam koji je tamo prisutan može trajno naštetiti aspiracijama BiH da se pridruži EU, pa čak i da napredujemo u bilo kom smislu.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close