Remi Austrije i BiH u Beču 1:1

Fudbalska reprezentacija BiH remizirala je večeras u prijateljskom susretu u Beču sa domaćom selekcijom Austrije. Susret na Ernst Happelu posmatralo je 40.000 gledalaca, a naša selekcija imala je veliku podršku navijača koji su pravili odličnu atmosferu.

Tako ni u trećem međusobnom meču BiH nije uspjela da savlada Austriju. U prethodnim duelima, oba u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2002., zabilježen je remi (1:1) i poraz (0:2).

Za razliku od kvalifikacione utakmice protiv Andore, selektor Mehmed Baždarević napravio je četiri izmjene, pa je BiH susret počela u sastavu: Begović, Mujdža, Bičakčić, Spahić, Zukanović, Vršajević, Hadžić, Medunjanin, Hajrović, Pjanić, Džeko.

Slabo prvo poluvrijeme

U prvih pola sata praktično nije bilo ozbiljnijih prilika pred oba gola, a onda su domaći poveli. U 33. minuti Junuzović kroz sredinu dodje loptu za Janku a ovaj se između Mujdže i Bičakćića, koji kasni sa uklizavanjem odlično snalazi i šalje loptu iza leđa Begovića za 1:0.

BiH u prvom poluvremenu nije uspjela pošteno da zaprijeti domaćem golmanu, teško su Zmajevi dolazili do šesnaesterca Austrijanaca čiji vezni red je odlično funkcionisao. S druge strane, osim pogotka, domaći su imali još jednu priliku u 17. minuti kada je Junuzović iz slobodnog udarca šutirao ravno u Begovića.

U drugo poluvrijeme Baždarević je ušao sa dvije promjene. Umjesto Emira Spahića ušao je Toni Šunjić, a Miralem Pjanić je ustupio mjesto Muhamedu Bešiću. Pokazalo se to pravim potezom.

Golčina Hajrovića

Tri minute kasnije veznjak Evertona dodao je za raspoloženog Izeta Hajrovića koji sa 18 metara ljevicom postiže prelijep pogodak za 1:1. Treći je to gol Hajrovića za reprezentaciju.

U 55. minuti na terenu je i Semir Štilić koji je zamijenio Harisa Medunjanina, koji je večeras odigrao 44. meč za Zmajeve. Sa tribina Ernst Happel stadiona u tim trenucima je odzvanjalo: Hoćemo pobjedu!

U 58. minuti opasnost pred našim golom. Arnautović se na lijevoj strani oslobodio Mujdže, ušao u šesnaestserac, no naša odbrana izbacuje loptu u polje.

U 66. minuti ponovo prijete Zmajevi, kontru je povukao Džeko, proslijedio ne lijevu stranu za Hajrovića čiji šut sa 20-ak metara završava u rukama domaćeg golmana. Minut kasnije velika prilika za Dijamanta. Zukanović je protutnjao polijevoj strani, ubacio u šesnaesterac, gdje naš kapiten majstorski smiruje loptu i iz povoljne pozicije šutira tik uz stativu. Sjajna prilika za najboljeg strijelca BiH svih vremena.

Tri minute kasnije sudija je morao da smiruje igrače žutim kartonima. Verbalni duel prvo su imali Bešić i Aleksandar Dragović, a zatim se umiješao i Džeko koji je žestoko reagovao na psovke Dragovića upućene veznjaku BiH. Sudija je svoj trojici pokazao javne opomene.

U 69. minuti BiH je zaigrala sa dva napadača. Umjesto Avdije Vršajevića 64. put za reprezentaciju zaigrao je Vedad Ibišević.

Desetak minuta kasnije ulazi i Sanjin Prcić umjesto Anela Hadžića, te Tino Sven Sušić umjesto Hajrovića.

Do kraja utakmice nije bilo ozbiljnijih prilika za izmjenu rezultata te je na semaforu ostalo 1:1.