Održana 112. sjednica VM BiH: Za mapiranje rizika od poplava preko 4 milijuna eura

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o sastanku o stanju i problemima u oblasti mljekarstva u Bosni i Hercegovini, održanom 11. studenoga 2014. godine u Sarajevu.

Istodobno je Vijeće ministara usmeno informirano o novim zahtjevima udruga primarnih poljoprivrednih proizvođača o kojima će se, sukladno svojim nadležnostima,  institucije BiH izjasniti kada ih dobiju u pisanoj formi.

Vijeće ministara BiH, referirajući se na ranije zahtjeve, iskazuje apsolutno razumijevanje za nezadovoljstvo i težinu položaja proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH.

Vijeće ministara je razmotrilo dosadašnje analize uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koje ukazuju da nije registriran prekomjeran uvoz ovih proizvoda iz Europske unije u BiH u ovoj godinu u odnosu na godinu ranije.

Vijeće ministara BiH poziva sva nadležna tijela u BiH da, u koordinaciji s Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dodatno i detaljno razmotre postojanje pravne osnove za aktiviranje procedure zaštite domaće proizvodnje definirane Odlukom o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odlukom o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzacijske dažbine, te da o nalazima i mogućim rješenjima informiraju Vijeće ministara BiH u najkraćem roku.

Pozivaju se sva nadležna ministarstva i upravne organizacije u BiH da se maksimalno angažiraju na osiguranju novih tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH, a posebno kada je riječ o tržištima Republike Turske, Ruske Federacije i zemalja Srednje Azije, kao i omogućavanju veće participacije ove kategorije proizvoda iz BiH na tržištima zemalja CEFTA-e.

Zaduženo je Ministarstvo vanjskih poslova BiH da u suradnji s Direkcijom za europske integracije intenzivira diplomatske aktivnosti radi iznalaženja mogućnosti za provoz mlijeka i mliječnih proizvoda preko teritorija Europske unije na tržišta Republike Turske i Ruske Federacije.

Ured za veterinarstvo BiH zadužen je da, u suradnji s drugim nadležnim institucijama u BiH, intenzivira aktivnosti na ispunjavanju uvjeta za plasman proizvoda životinjskog podrijetla iz BiH na tržište Europske unije.

Zadužena je Uprava za neizravno oporezivanje BiH da nastavi obavljati pojačanu   inspekcijske kontrole uvoza  mlijeka i mliječnih proizvoda na graničnim prijelazima, te da nastavi provoditi naknadnu kontrolu uvoznika mlijeka i mliječnih proizvoda, osobito  uvozne cijene,  količine i carinskog evidentiranja ove kategorije proizvoda.

Uprava za neizravno oporezivanje BiH će izvješća o uvozu/izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda redovito objavljivati na svojoj web-stranici.

Zadužen je Ured za veterinarstvo BiH da Vijeće ministara BiH na kvartalnoj razini informira o provedenim aktivnostima na ispunjavanju uvjeta za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH na tržište Europske unije.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH zaduženo je za  hitno uspostavljanje radne skupine koju će činiti predstavnici svih nadležnih institucija u BiH, sa zadatkom da izvrši analizu ekonomsko-socijalnih aspekata početka primjene „higijenskog paketa”, odnosno Pravilnika o izmjenama Pravilnika o sirovom mlijeku, koji je planiran za 1. siječnja 2015. godine, te da o utvrđenim nalazima i preporukama informira Vijeće  ministara BiH.

Pozivaju se sve nadležne institucije u BiH da pri planiranju i izradi proračuna za 2015. godinu posebno vode računa o mogućnostima povećanja financijske potpore sektoru mljekarstva u BiH.

ZA SANIRANJE POSLJEDICA POPLAVA U BIH  EK PLANIRA VIŠE OD  60 MILIJUNA EURA IZ IPA-e 2014. 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o tekućim i planiranim IPA sredstvima za oporavak od poplava, u kojoj se navodi da je pokrenut program EU-a za oporavak BiH od poplava u iznosu od 42,24 milijuna eura, koji će biti realiziran putem Razvojnog programa Ujedinjenih naroda  u BiH (UNDP) do listopada 2016. godine.

U okviru ovog projekta planirana je obnova i rekonstrukcija objekata školskih, javnih, socijalnih i zdravstvenih ustanova, kritičnih vodovodnih i kanalizacijskih sustava, kao i lokalnih puteva i mostova u područjima pogođenim poplavama te stvaranje 2.000 novih i zadržavanje postojećih radnih mjesta. Program je namijenjen obnovi 4.000 stambenih jedinica za približno 14.000 ljudi, 90 obrazovnih institucija, četiri ustanove zdravstvene zaštite i četiri centra socijalne zaštite, tri zgrade općina  (Šamac, Maglaj i Doboj),  te 100 lokalnih puteva i mostova. Podsjećamo, sredstva u iznosu od 42,24 milijuna eura preusmjerena su iz IPA- e 2011. – 2013. godine.

Istodobno, Europska komisija mogla bi odobriti više od 60 milijuna eura za saniranje posljedica od poplava u BiH iz regionalnog IPA programa 2014. nakon što Bosna i Hercegovina provede proceduru za stupanje na snagu Okvirnog sporazum IPA II za BiH. Ova bi sredstva bila realizirana putem posebnih mjera te uštedama iz državnog programa IPA-e 2012.

Podsjećamo da se Vijeće ministara BiH u lipnju 2014. godine usuglasilo da se 15 milijuna eura iz paketa IPA 2014. alocira za otklanjanje posljedica uzrokovanih poplavama putem posebnih mjera. Od ovih sredstava 2,5 milijuna eura Europska komisija  namijenila je Civilnoj zaštiti za poboljšane kapaciteta za hitne intervencije,  devet milijuna bit će usmjereno za projekt jačanja konkurentnosti malih i srednjih poduzeća i općina pogođenih poplavama, a dva milijuna eura namijenjeno je za civilno društvo za projekte socijalnog i ekonomskog oporavka u poplavljenim područjima.

Preostalih 1,5 milijuna eura bit će realizirano u okviru projekta za zaštitu i prevenciju od poplava i implementirat će se putem regionalnog IPA programa BiH i Srbije iz kojeg će za zaštitu i prevenciju od poplava za BiH biti osigurano 15 milijuna eura, plus dodatnih 20 milijuna eura za BiH i Srbiju radi pripreme regionalnog projekta u ovoj oblasti.

ZA MAPIRANJE RIZIKA OD POPLAVA  MILIJUNA EURA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o inicijativi Europske komisije za financiranje izrade mapa opasnosti i rizika od poplava iz sredstava Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).

Na ovaj će način za projekt Mapiranje rizika i opasnosti od poplava za cijeli teritorij BiH biti  osigurano ukupno 4,88 milijuna eura, a dio ovih sredstava preusmjeren je iz dva ranije odobrena projekta koji nisu realizirani.

Također je zaključeno da Direkcija za europske integracije za Vijeće ministara BiH pribavi dodatne informacije koje se odnose na aktivnosti domaćih i međunarodnih institucija u svezi s otklanjanjem posljedica poplava u Bosni i Hercegovini.

BIH ZA NASTAVAK DEKADE ROMA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o aktivnostima u sklopu Dekade uključenja Roma 2005. – 2015. godine i ovlastilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice da aktivno sudjeluje u razgovorima o procesu i modalitetima nastavka Dekade.

Bosna i Hercegovina je 4. rujna 2008. godine potpisala Deklaraciju o pristupanju Dekadi uključenja Roma s ciljem poboljšanja života Roma. Najveći je napredak postignut u stambenom zbrinjavanju Roma te je do sada izgrađeno ili rekonstruirano oko 600 stambenih jedinica  za više od 400 romskih obitelji. Projekti su realizirani u 60 općina, a ukupno uložena sredstva su oko 16,5 milijuna KM. U idućem je razdoblju planirana izgradnja ili rekonstrukcija još 150 objekata IPA sredstvima koja su odobrena Bosni i Hercegovini. Realizacija ovog IPA projekta vrijednog oko pet milijuna eura započela je 2013. godine, a oko 80 posto novca bit će izravno uloženo u stambeno zbrinjavanje Roma.

U razdoblju od 2009. do 2013. godine za zapošljavanje Roma izdvojeno je oko tri milijuna konvertibilnih maraka, a ukupno je oko 300 Roma prošlo kroz program zapošljavanja. Istodobno je značajan pomak načinjen i u oblasti zdravstvene zaštite Roma u BiH, osobito u imunizaciji romske djece te u uvođenju mnogih romskih obitelji u redoviti sustav zdravstvene zaštite.

Pozitivni bh. rezultati u rješavanju problema Roma vodili su članice ove dekade u odluci da  BiH od 1. srpnja 2014. do 30. lipnja 2015. godine predsjedava Dekadom Roma.

JAČANJE KAPACITETA ZA JAVNE POLITIKE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, donijelo je Odluku o godišnjem planiranju rada i načinu praćenja i izvještavanja o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, kojom se jačaju kapaciteti za oblikovanje javnih politika u institucijama BiH.

Na ovaj se način osigurava godišnja planska osnova za izradu  propisa i drugih politika, u skladu sa srednjoročnim programom rada Vijeća ministara i srednjoročnim planovima rada institucija BiH, te optimalna raspodjela resursa na prioritetne zadatke i projekte na godišnjoj razini.

SPORAZUM BIH I NJEMAČKE O GROBOVIMA ŽRTAVA RATA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vlade Savezne Republike Njemačke i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o grobovima žrtava rata, kojim se žele riješiti pitanja njemačkih ratnih grobova na teritoriju Bosne i Hercegovine i bosanskohercegovačkih ratnih grobova na teritoriju Savezne Republike Njemačke.

Sporazumom će se trajno osigurati uređenje, održavanje, njegovanje i zaštita grobova iz razdoblja 1914./1918. i 1939./1945. u skladu s odredbama važećeg međunarodnog humanitarnog prava.

Za provođenje ovog sporazuma nadležni će biti Narodni savez za brigu o njemačkim ratnim grobljima i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, koje može ovlastiti i neku drugu instituciju  za tehničko provođenje ovog sporazuma.

Prijedlog ovog sporazuma, s izvješćem o obavljenim pregovorima, bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar za ljudska prava i izbjeglice.


BIH IDUĆE GODINE DOMAĆIN SASTANKA O  OPERACIJAMA MIRA UN-a 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva obrane o sudjelovanju predstavnika Bosne i Hercegovine na regionalnom sastanku o povećanju sudjelovanja država zapadnog Balkana u UN-ovim operacijama održanja mira, održanom 20. i 21. listopada ove godine u Beogradu.

Zadužena su državna ministarstva vanjskih poslova, obrane te sigurnosti da pokrenu postupak za organizaciju idućeg regionalnog sastanka Ujedinjenih naroda o povećanju sudjelovanja država zapadnog Balkana u UN-ovim operacijama očuvanja mira, koji će se održati u Sarajevu 2015. godine.

NOVA ZADUŽENJA INSTITUCIJAMA BIH ZA BRŽI PUT PREMA EU-u

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o nalazima i preporukama Europske komisije sadržanim u Izvješću o napretku za 2014. godinu i dokumentu Strategija proširenja i ključni izazovi 2014. – 2015. godine.

Zadužena su  ministarstva i druga tijela uprave da razmotre Izvješće Europske komisije o napretku Bosne i Hercegovine za 2014. godinu i dokument Strategija proširenja i ključni izazovi 2014. – 2015. godine.

Ministarstva i druga tijela uprave zadužena su da u svoje planove rada za 2015. godinu unesu aktivnosti kojima će se prevladati nedostatci navedeni u ovom izvješću.

Vladavina prava ostaje suština procesa proširenja, uz ekonomsko upravljanje i unapređenje konkurentnosti, a poseban naglasak u ovogodišnjem izvješću usmjeren je   na izazove u reformi javne uprave te je ponovno istaknuta važnost dobrosusjedskih odnosa.

Europska unija će u novom instrumentu pretpristupne pomoći IPA II  u razdoblju 2014. – 2020. godine osigurati 11,7 milijardi eura za proces pristupanja država proširenja, kao i za regionalnu i prekograničnu suradnju.

Prema ocjenama i nalazima u ovogodišnjem izvješću o napretku za BiH, Europska komisija je konstatirala da je BiH sveukupno ostvarila vrlo ograničeni napredak.

REZULTATI  POPISA STANOVNIŠTVA IDUĆE GODINE

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Agencije za statistiku BiH o aktivnostima na obradi podataka popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013. godine.

Prema Informaciji, sve aktivnosti na obradi popisnih materijala odvijaju se sukladno planu koji je usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine te će objavljivanje rezultata popisa početi u 2015. godini.

Popis je izvršen na ukupno 24.319 popisnih krugova na teritoriju BiH. Obrada podataka je započela 27. siječnja 2014. godine, a do 1. listopada u cijelosti je završena ručna priprema materijala, skenirano je 90 posto od ukupnog broja popisnih krugova, za 85 posto materijala završeno je optičko prepoznavanje sadržaja popisnica i unos u bazu podataka, a šifrirano je 60 posto  od ukupnog broja tekstualnih odgovora.

DOBROVOLJNO PREDANA 1.492 KOMADA ORUŽJA I MES-a

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Izvješće o radu Operativne radne skupine za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem u Bosni i Hercegovini za prvih šest mjeseci 2014. godine.

Prema Izvješću, ukupno je pronađeno 2.928 komada dobrovoljno predanog i oduzetog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava (MES), od čega su 1.492 komada oružja i MES-a dobrovoljno predana i pronađena, dok je po kantonalnom zakonodavstvu oduzeto 76 komada oružja, po zakonodavstvu entiteta i Brčko Distrikta oduzeta je 617, a po zakonodavstvu BiH oduzeto je 270 komada oružja.  Po osnovi prekršaja oduzeta su 473 komada oružja.

Nadležnim tužiteljstvima u BiH podneseno je 270 izvješća o počinjenom kaznenom  djelu, a prijavljeno je 279 osoba.

IZVJEŠĆE O ZAŠTITI POTROŠAČA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o izvršenju Državnog godišnjeg programa za zaštitu potrošača Bosne i Hercegovine za 2013. godinu, koje sadrži aktivnosti 20 institucija zaduženih za zaštitu potrošača u BiH.

Značajan napredak u zaštiti potrošača tijekom prošle godine ostvaren je u  donošenju propisa u sektorima veterinarstva, fitosanitarne zaštite, hrane, lijekova i medicinskih sredstava te telekomunikacija. Pomak je ostvaren i u segmentu izdavanja više publikacija fokusiranih na oblast hrane, sigurnost proizvoda, intelektualnog vlasništva i standardizacije. Nastavljeno je financiranje udruga za zaštitu potrošača iz entitetskih i proračuna Brčko Distrikta BiH.

U idućem razdoblju fokus aktivnosti bit će na prilagođavanju bh. propisa zakonodavstvu EU-a u oblasti zaštite potrošača.

VIJEĆE MINISTARA BIH REALIZIRALO 90 POSTO ZAKLJUČAKA

Vijeće ministara BiH realiziralo je 90 posto zaključaka donesenih u razdoblju od 1. siječnja do 30. rujna 2014. godine, navodi se u Pregledu realizacije zaključaka Generalnog tajništva Vijeća ministara BiH za devet mjeseci ove godine, koji je razmotren na sjednici.

Vijeće ministara je u razdoblju siječanj – rujan 2014. godine realiziralo 368 zaključaka, od ukupno zacrtanih 407 zaključaka, dok 39 zaključaka nije realizirano.

Zadužena su ministarstva i druge institucije koje nisu u cijelosti realizirale zaključke Vijeća ministara da ih bez daljnjeg odlaganja u cijelosti provedu, a da za zaključke čija realizacija zahtijeva dulje vremensko razdoblje ili suradnju s drugim institucijama ubrzaju aktivnosti na njihovoj realizaciji.

Zaključeno je da realizacija zaključaka i ubuduće treba biti prioritet svih ministarstava i drugih državnih institucija.

www.magazinplus.eu – Vijeće ministara BiH

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close