Kvalifikacije za EP: Bjelorusija – BiH 25:25

U prvoj utakmici kvalifikacija za odlazak na EP u Poljskoj 2016. godine, rukometna reprezentacija BiH remizirala je u Minsku protiv Domaćina Bjelorusije 25:25.

Naš tim je solidno otvorio meč, dosta čvrstom odbranom i pogocima Karačića i Vražalića, pa smo u 7. minuti imali vodstvo od 1:2. Malinović, Prce i Vražalić su održavali naše vodstvo, a Alen Ovčina je u 11. minuti nakon brze kontre pogodio za prednost od dva gola razlike 4:6. U 16. minuti Prce je pogodio za 5:7, a odličnu igru u odbrani kapitalizovali smo i drugim golom Ovčine u 19. minuti za 5:8. Već u narednoj akciji Vranješ je povisio na četiri gola prednosti, dok je Panić u 20. minuti zaradio drugo isključenje, ali Nebojša Grahovac je odbranio dosuđeni sedmerac za Bjeloruse.

Zmajevi su i sa igračem manje poatigli gol preko Toromanovića i održavali su vodstvo od četiri gola prednosti. Vražalić i Čelica su pogađali, nakin što je Toromanović propustio da realizuje napad za +5, zaradio je isključenje, nakon čega su domaćini sa dva brza gola smanjili prednost na 10:12. Savić je vratio prednost na tri gola razlike, ali u posljednjem napadu poslije gola Bjelorusa, njihov drugi golman je odbranio dva zicera, a iz kontre smo primili gol i na odmor se otišlo vodstvom našeg tima 12:13.

Vražalić je početkom drugog poluvremena vratio prednost najboljim bh. rukometašima na dva gola razlike, a sa dva uzastopna pogotka Čelice u 35. minuti je bilo 12:16. Isključenje Malinovića, a potom i Karačića zaustavilo je nalet naše selekcije što su Bjelorusi iskoristili da smanje na 16:17 u 41. minuti. Serijom 4:0 domaći su u 42. minuti nakon dugo vremena poravnali, a potpuni preokret desio se u 45. minuti za 18:17, nakon čega je Dragan Marković zatražio minut odmora.

Panić je poslije toga poravnao, a Burić je zatim promašio zicer nakon čega Bjelorusi otišli na dva gola razilike. Cherupenka se u tim trenucima razbranio i skidao je skoro sve pokušaje naših igrača, a Denis Rutenka je u 52. minuti pogodio za 22:19. Ipak, Terzić iz sedmerca i Vražalić pogotkom sa krila u 53. minuti smanjili su na 22:21, pa je uslijedila neizvjesna završnica.

Alen Ovčina je iz brzog kontra napada u 54. minuti ponovo poravnao, a iako je Terzić isključen, poslije odbranjenog sedmerca Burića, Ovčina je četiri minuta prije kraja utakmice ponovo vratio Zmajevima prednost 22:23. Rutenka je poravnao, a Perić je pogodio za novo vodstsvo BiH. Potom je Grahovac zaustavio napad domaće selekcije, a odlični Duško Čelica je povisio na 23:25 i bh. rukometaši su dvije minute prije kraja bili na pragu velike pobjede. Na minut i pol do kraja Puhovski je smanjio na gol prednosti,a nakon neiskorištenog napada našeg tima Puhovski je poravnao 60 sekundi do kraja. Posljednji napad našeg tima je bio neuspješan, ali šut Panića za pobjedu je izblikiran i na kraju je ostalo neriješeno 25:25.