Kako su Mirsad Kukić i Kinezi dobili rudnik i TE Banovići, a sve plaćaju građani FBIH

Politika – Sulejman Tihić saučesnik najveće privatizacijske pljačke u BiH

Kineska kompanija DEC uskoro počinje izgradnju termoelektrane u Banovićima, a ova najveća poslijeratna investicija u BiH, vrijedna milijardu KM, obavijena je velom tajne

Početkom sedmice u Banovićima ugovorena je najveća ino investicija u BiH nakon rata, vrijedna više od 1,5 milijardi konvertibilnih maraka, ako zanemarimo Potemkinova sela načelnika Trnova Ibre Berila, koji najavljuje izgradnju najvećeg tursitičkog grada u ovom dijelu Evrope, vrijednog skoro četiri milijarde KM. No, za razliku od turističkog grada na području Trnova čija je izgradnja krajnje neizvjesna, investicija u Banovićima zasnovana je na realnim temeljima, uz stoprocentnu finansijsku garanciju Vlade Federacije BiH.

PO UZORU NA STANARE

Naime, direktor Rudnika Banovići Munever Čergić početkom sedmice potpisao je ugovor s kineskom korporacijom Dongfang Electric Coprporation (DEC) o izgradnju termoelektrane kapaciteta 350 MW po sistemu „ključ u ruke“, čija će izgradnja koštati blizu milijardu KM. Također, Čergić je potpisao i ugovor s kineskom Exim bankom, koja će kreditirati izgradnju termoelektrane, uz stoprocentnu finansijsku garanciju Vlade Federacije BiH. Podizanjem novog termobloka u Banovićima otvara se prostor za izgradnju cementare vrijedne 500 miliona KM, koja se tehnološki veže uz termoelektranu jer koristi njene nus proizvode.

Na početak izgradnje termoelektrane u Banovićima neće se dugo čekati. Kineska korporacija DEC upravo završava izgradnju identičnog termobloka u Stanarima kod Doboja i samo će se preseliti na novo gradilište u Banovićima, kako je i planirano puno prije formalne objave tendera protekle godine. Banovićki privredno-politički dvojac, Munever Čergić, direktor Rudnika, i Mirsad Kukić, predsjednik lokalne organizacije SDA, koji su istovremeno i manjinski suvlasnici Rudnika Banovići, još prije četiri godine uspostavili su kontakte s kineskom korporacijom DEC i precizirali detalje velikog posla koji će naknadno „pokriti“ papirima i osigurati političku podršku.

RASPAD KOALICIJE

U tom ključu treba tražiti uzroke definitivnog raspada koalicije SDA i DF-a prije nekoliko mjeseci. Partneri su se sukobili oko kontrole nad energetskim resursima: Demokratka fronta Željka Komšića tražila je punu kontrolu nad ovim sektorom „od vrha do dna“, no partijska baza SDA u Tuzlanskom kantonu, kojom suvereno upravlja Mirsad Kukić, ultimativno je zahtijevala (i dobila!) čelnu poziciju u Elektroprivredi BiH, kako bi se osigurala nesmetana realizacija velikog projekta u Banovićima.

Svi rudnici u Federaciji BiH posluju u okviru Elektroprivrede BiH i svi su u stoprocentnom vlasništvu države. Izuzetak je samo Rudnik Banovići, najvredniji rudnik u cijeloj BiH, koji posluje izvan Elektroprivrede BiH i nalazi se u mješovitom državnom i privatnom vlasništvu u omjeru 67 naspram 33. Teško je pouzdano utvrditi kako je najvredniji rudnik u BiH ostao „van sistema“ no posve je izvjesno da iza ove tajnovite operacije stoje Mirsad Kukić i njegovi politički pokrovitelji iz SDA, još iz vremena kada je najvećom bošnjačkom partijom rukovodio Sulejman Tihić. Nije tajna da je Kukić uživao punu Tihićevu zaštitu, ali je manje poznata činjenica da je povlašteni status stekao preko Tihićevog brata kome je u Banovićima omogućio unosne poslove s preprodajom uglja.

(Cijeli tekst pročitajte u printanom izdanju Slobodne Bosne, od četvrtka, 26. novembra)

(Slobodna Bosna)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close