Iskustvo i stručnost nisu bili kriteriji za izbor ministara

Vrijeme je da pogledamo ko su novi ministri u vladama i kakve ocjene integriteta imaju. Ovaj put analiziramo ministre u Vladi Federacije

Piše: S.M.

Novi premijer Federacije, Fadil Novalić iz Stranke demokratske akcije, u politiku je tek ušao i nema ocjenu integriteta na osnovu revizorskih izvještaja ali iza sebe ima aferu kao privatnik. Novalić je bio kandidat za premijera nakon ostavke Nedžada Brankovića ali je tada sam odustao od funkcije i rekao da dolazi iz privrednog sektora i da politika nije za njega.

U Žurnalu smo o Novaliću pisali kada se pojavilo njegovo ime kao kandidata za premijera. On je u 2013. godini smijenjen sa direktorske funkcije u gradačačkom Cimosu TMD Automobilska industrija.

Tada smo pisali o saopštenju matične grupe Cimos iz Kopra u kojem se navodi da je Novalić smijenjen zbog neizvršavanje odluka Skupštine društva, kršenja individualnog ugovora o radu te sumnji za višekratnu zloupotrebu položaja.

Grupa Cimos iz Kopra je za Žurnal potvrdila da je Fadil Novalić otpušten sa mjesta direktora, ali da protiv njega nisu podnesene krivične prijave.

Slovenački dnevnik.si pisao je da je Novalić sa grupom povezanih ljudi uspio izgraditi mrežu firmi koje ili posluju sa Cimosom TMD, čiji je on bio direktor, ili automobilskom industrijom. Sa Cimos TMD adresu u Gradačcu je dijelila firma Supfina d.o.o. čija je suvlasnica Novalićeva supruga. Supfina je ispostava istoimene njemačke firme za proizvodnju alata, a među prvim referencama koje je gradačačka Supfina dobila je ona od Cimos MTD.

Dnevnik.si dalje navodi da je Cimos TMD sa Novalićem na čelu sponzorirala različite događaje u Gradačcu, među kojima je i Sajam šljive. Cimos TMD je bio i sponzor lokalnog fudbalskog kluba Zvijezda kojem je Cimos svake godine davao i do 100 hiljada eura. U ovom klubu su važne uloge imali pojedinci koji su na ovaj ili onaj način bili povezani sa Novalićem, piše Dnevnik.si.

Ocjenu integriteta nema jer ranije nije učestvovao u izvršnoj vlasti.

Ocjena integriteta napravljena je na osnovu stotina revizorskih izvještaja u posljednjih desetak godina. Stranke i političari dobijaju ocjenu na osnovu prosjeka svih revizorskih izvještaja koji se odnose na njih dok institucije ocjenu dobijaju na osnovu posljednjeg dostupnog revizorskog izvještaja

Ocjena integriteta zasnovana je na osnovu mišljenja revizora i uključuje samo finansijsko poslova institucije. U ocjenu nisu uračunati efikasnost političara, ispunjenost obećanja ili drugi slični kriteriji. Ocjene političara i stranaka možete pogledati na stranici Integritet.ba.

Ginekolog Vjekoslav Mandić vraća se u ministarstvo zdravstva koje je vodio 2005. i 2006. godine. Nakon toga je bio poslanik u Parlamentu Federacije u jednom mandatu jer na narednim izborima nije dobio dovoljna glasova. Na posljednjim izborima uopšte se nije kandidovao.

Njegova ocjena integriteta je polovičnih 50 posto ali je napravljena samo na osnovu dva revizorska izvještaja.

U onome za 2006. godinu se nalazi primjedba revizora na utrošak više od dva miliona maraka kroz transfer za zdravstvene ustanove. Revizori nisu mogli utvrditi da je izbor korisnika ovog transfera rađen na osnovu relevantnih kriterija niti da se vrši kontrola utroška ovog novca.

Ministri bez ocjene integriteta

Šemsudin Dedić, novi ministar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, obavljao je izvršne funkcije na nivou kantona pa nema ocjenu integriteta jer se projekat integritet.ba zasniva na revizorskim izvještajima za entitetski i državni nivo.

Dedić je do 2004. godine radio u Carinskoj upravi Federacije u Bihaću kao stručni saradnik za istrage. Nakon toga je bio savjetnik u kabinetu premijera Unsko-sanskog kantona. Naredni posao je radio u Upravi za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine u sjedištu ove institucije u Banjoj Luci kao stručni savjetnik za poslove interne revizije.

Ministar finansija u Vladi Unsko-sanskog kantona postao je u martu 2005. godine odlukom Skupštine. Dedić će kasnije napredovati i postati premijer Kantona a od 2010. godine je poslanik u Parlamentu Federacije.

Ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara također nema ocjenu integriteta jer nikada ranije nije vodio neku instituciju. Ovaj pravnik je radio, između ostalog, u Parlamentu i Domu naroda BiH i bio zamjenik gradonačelnika Sarajeva Ive Komšića.

Edin Ramić, ministar za izbjegle i raseljene osobe, bio je u izvršnoj vlasti ali je njegov mandat neslavno završio. Od 2000. godine Ramić je radio u općini Osmaci a onda je postao i njen načelnik. Na referendumu 2006. godine opozvan je sa načelničke funkcije. Bio je nakon toga delegat u Vijeću naroda Republike Srpske. Na izborima 2010. godine nije dobio mandat u Narodnoj skupštini Republike Srpske pa je radio kao savjetnik Bakiru Izetbegoviću u Predsjedništvu. Mandat je uspio dobiti na izborima 2014. godine.

Struka nije kriterij

Ministar razvoja, poduzetništva i obrta, Amir Zukić, nema ocjenu integriteta i nije bio rukovodilac u izvršnoj vlasti. Ipak, imao je jako puno funkcija, od predratnog predsjednika Izvršnog odbora Skupštine Općine Visoko pa do zamjenika ministra trgovine Federacije 1996. godine. Savjetnik premijera Federacije za ekonomske pitanja bio je od 1999. godine a od 2010. godine potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH. U međuvremenu je bio na čelu nekoliko domaćih kompanija, najduže u osiguravajućem društvu VGT Visoko.

Elvira Ćemalović-Dilberović, ministrica obrazovanja i nauke, profesorica je bosanskog jezika i književnosti u Gimnaziji Mostar i šefica Odsjeka za turski jezik i književnost na Fakultetu kriminalističkih nauka u Mostaru

Zastupnica je u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona i to je jedino političko iskustvo koje ima.

Njen kolega u Vladi, Salko Bukvarević, novi ministar za pitanja boraca i invalida, do sada nije dobijao priliku da bude u vlasti iako je bio član Predsjeništva SDA prije 15 godina. Ocjenu njegovog rada moći ćemo vidjeti u revizorskom izvještaju za 2015. godinu.

Jelka Miličević iz HDZ-a, ministrica finansija, bila je iznenađenje i za koalicione partnere ove stranke. Ova ekonomistica član je Upravnog odbora Agencija za bankarstvo. Važno je napomenuti da je bila član Komisije za procjenu imovine mostarskog preduzeća Soko.

Denis Lasić u Ministarstvo saobraćaja i komunikacija dolazi sa pozicije premijera Hercegovačko-neretvanskog kantona. Za ovu poziciju nisu unošene ocjene integriteta.

Federalno ministarstvo kulture i sporta vodit će Zora Dujmović, bivša zastupnica u Domu naroda Parlamenta Federacije. Prvi put u izvršnu vlast dolazi sa mjesta direktorice Centra za socijalni rad Mostar.

Na čelu Ministarstva prostornog uređenja bit će inžinjer poljoprivrede Josip Martić. Sa pozicija u opštinskoj vlasti Martić je 2003. godine došao na mjesto ministra za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Vladi Zeničko-dobojskog kantona. Nakon tri godine je preuzeo drugo ministarstvo, za rad, socijalnu politiku i izbjeglice. Nakon mandata u Predstavničkom domu Federacije Martić će se okušati i u prostornom planiranju.

Pravnik Mato Jozić upravljat će Ministarstvom pravde Federacije. Jozić je najpoznatiji po svom radu u sportu. Bio je član predsjedništva fudbalskog kluba Orašje, od 2012. godine član je Izvršnog odbora Nogometnog saveza gdje je i član Komisije za sigurnost i stadione.

Novi ministar energije, rudarstva i industrije Reuf Bajrović do sada je u politici bio kao savjetnik. Jedan je od glavnih kreatora izborne kampanje SDP-a na izborima 2010. godine koji su ovoj stranci donijeli pobjedu. Godinu dana nakon izbora napustio je SDP gdje nije dobio političku funkciju i priključio se novoosnovanoj Demokratskoj fronti Željka Komšića.

Snježana Soldat, ministrica okoliša i turizma, diplomirana je ekonomistica. Potpuno je novo lice u politici.

Demokratska fronta imenovala je još jednog ministra bez prethodnog političkog iskustva. Aleksandar Remetić, ministar trgovine, magistar je ekonomije koji radi kao poslovni konsultant za mala i srednja preduzeća.

U Frontu je došao iz SBB-a 2013. godine.

Još jedan ministar Demokratske fronte, ljekar Milan Mandilović, prvi put obavlja funkciju u vlasti. On će voditi Ministarstvo rada i socijalne politike. Ovaj dugogodišnji ljekar Opće bolnice u Sarajevu bio je i vršilac dužnosti u ovoj bolnici.

(zurnal.info)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close