InStore magazin: Rusmir Hrvić, direktor Klasa: Posebna pažnja na srpsko tržište

Razgovarao: Igor Đurović, InStore Slovenija
[email protected]
Intervju je objavljen u najnovijem broju InStore magazina. Za prelistavanje kliknite ovde

Za našeg sagovornika Rusmira Hrvića, direktora Klasa, postoji nekoliko važnih strateških opredeljenja u poslovnoj politici, a najvažnija su: razvoj brendova, uspešnost u poslovanju, odnosno uvek i svemu dati novu vrednost koja bi trebalo kompaniju da učini konkurentnom na tržištu, kao i društvena odgovornost kompanije koja se temelji na očuvanju postojećih i otvaranju što većeg broja novih radnih mesta.

 

Koliki ste prihod ostvarili u prošloj godini, i sa kojim brojem zaposlenih?

Ukupan prihod grupacije u 2014. bio je oko 240 miliona. Trenutno je uposleno 2.800 radnika, a očekujemo da će nam se uskoro pridružiti i 200 novih. Najveći broj zaposlenih imamo u prehrambenoj diviziji, više od 1.500. U tekstilnoj diviziji, u okviru kompanija Napredak d.d. u Tešnju i Fortitudo d.o.o. u Travniku uposleno je trenutno više od 1.000 radnika, sa tendencijom rasta. Očekujemo da ćemo u Travniku uskoro imati 200 novih tekstilnih radnika.

Kakva je struktura prihoda za celu grupaciju, po kategorijama?
Najveći udeo u ukupnom prometu AS GROUP sa 150 miliona KM ostvaruje se proizvodnjom gotovih proizvoda. Oko 15 miliona KM ostvaruje se u tekstilnoj diviziji u okviru tzv. lohn poslova, a ostatak od oko 75 miliona prometa realizuje se putem prodaje trgovačke robe. Sav izvoz odnosi se na plasman vlastitih brendova na inostrana tržišta i dostigao je 15 miliona KM u prošloj godini.

Kakvi su vam dalji planovi u prehrambenoj diviziji, gde ste u poslednje vreme naročito uspešni i gde ste se nametnuli odličnim rezultatima, što se tiče izvoza?

Planovi su nam veliki. Stalno širimo prodaju na postojećim tržištima i otvaramo nova. Kupci na inostranim tržištima, jednako kao i na domaćem, prepoznali su našu kompetentnost za bosansku kuhinju i bosansku kafu. Reč je o jedinstvenim ukusima i jelima koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Vidimo u ovom segmentu ogroman potencijal i uvereni smo da ga možemo iskoristiti. Naše jufke, pite, somuni, zatim bosanski lokum, baklave, urmašice, ali i kafa Zlatna džezva i voda Oaza, sve češće nalaze kupce na novim tržištima. Trenutno izvozimo na tržišta 25 zemalja sveta, iz bližeg regiona, zemalja EU i istočne Evrope, preko tržišta Bliskog istoka, Severne Amerike, pa do Dalekog istoka, kao što je tržište Japana, gde smo nedavno plasirali 20 tona malina. Na primer, u januaru ove godine zabeležili smo rekordan izvoz Klasove jufke, koji je tri puta povećan u odnosu na isti period lane. Otvaramo i nova tržišta, a Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar su nove destinacije koje su nam iskazale dobrodošlicu gde je već realizovan ulazak u neke od trgovačkih lanaca. Ozbiljno radimo na proširenju kapaciteta za otkup i preradu malina. Pokazalo se da su bosanskohercegovačke maline veoma cenjene u svetu sa najvišim ocenama kontrole kvaliteta. Tako su se, osim na tržištu Japana, Klasove maline našle i u dečjoj hrani francuskog Danonea, a značajne količine malina uspeli smo da izvezemo na veoma zahtevno tržište Turske.

Kakvo ste stanje zatekli u Klasu, jednom od najboljih bosanskohercegovačkih brendova sa 112 godina dugom tradicijom i kakvi su vam planovi?
Zaista ste u pravu kada kažete da je Klas jedan od najboljih bosanskohercegovačkih brendova. Fascinantno izgleda njegov nastanak, i razvoj svih ovih, sada već  113 godina postojanja. Pratili smo razvoj Klasa u posleratnom periodu. Uvideli smo snagu brenda, koji je umnogome temeljen na snazi korporativne filozofije poslovanja i vrednostima koje nas motivišu da ponudimo tržištima nešto novo, a istovremeno autohtono i neponovljivo. Toliko je brendova Klasa koje na ozbiljan i smislen način jedino mi možemo proizvoditi i razvijati. Zbog svega toga, godinu dana nakon akvizicije, i sami smo se mogli uveriti u snagu Klasovog brenda. Vratili smo se na prodajne police, i uporedo radimo na inovacijama i razvoju novih ukusa i proizvoda. Sada su se, formalno i realno posmatrano, stekli uslovi za razvoj celokupne proizvodnje hrane na daleko stabilnijim i većim osnovama u BiH, od primarne poljoprivredne proizvodnje, preko prerađivačke industrije, pa do jakih brendova na prodajnim policama. Klas je kompanija od državnog značaja. Ovo se pokazalo, na primer, u vreme poplava koje smo imali u BiH, kada smo snagom naših kapaciteta uspeli održati stabilnost tržišta, i uredno snabdevanje brašnom i hlebom. Naši kapaciteti su takvi da možemo proizvoditi oko 140.000 tona zdrave i kvalitetne hrane godišnje.

Šta se događa sa realizacijom ideje o otvaranju novog trgovačkog lanca BH Bazar i kako ste došli na tu ideju?
Pre svega, moram istaći da imamo vrlo dobru saradnju sa velikim trgovačkim lancima. Mi smo svesni da treba da ulažemo u razvoj naših brendova, da budemo inovativni i konkurentni, a veliki trgovački lanci sve više prepoznaju takav način poslovanja, te i sami ističu naše konkurentske prednosti. S druge strane,  mi što kažemo to i realizujemo. Naš cilj je da pored velikih, i malim proizvođačima omogućimo plasman proizvoda jer je njima teško, gotovo nemoguće doći sa svojim proizvodima na police velikih trgovačkih lanaca. Smatramo da u tom segmentu postoji ogroman prostor za razvoj. Naš fokus usmeren je na širenje i razvoj u okviru prehrambenog sektora, ali ozbiljno ćemo pristupiti i ovom projektu. U našoj poslovnoj istoriji nismo nikada vukli ishitrene poteze, ako ste na to mislili, pa nećemo ni sada. Ali, da ćemo se svojski potruditi da razvijemo sektor trgovine u okvirima grupacije, to je tačno.

Koliko vas je koštala akvizicija trgovina slovenačkog Tuša, šta ste od njih kupili i kako komentarišete njihov odlazak iz BiH?
Uzeli smo pod zakup tri objekta u kojima je ranije bio Tuš. Dakle, ne radi se o akvizicijama. Odlazak Tuša bi nam svima trebalo da bude pouka. Neke se stvari moraju menjati. Tek se sada može jasno videti koliko su proizvođači nezaštićeni na tržištu.

Vaš je slogan poznat i promoviše kupovinu domaćih proizvoda da biste time jačali BiH ekonomiju pa bi vam otvaranje trgovačkog lanca dobrodošlo i za plasiranje proizvoda vaše AS grupe?  
Naravno. Mi sada imamo 1.000 gotovih proizvoda koje je veoma teško drugačije plasirati na tržište. Dokaz da su svi naši proizvodi konkurentni kvalitetom i cenom na tržištu je što svi oni donose prihode i pored toga što im ovakva situacija sa polarizacijom i isključivošću koja vlada u sektoru maloprodaje nimalo ne koristi. S druge strane, treba imati na umu da ukoliko se nameravate baviti ozbiljno trgovinom, potrebno je da imate široku, raznovrsnu i kvalitetnu ponudu. Sve ostalo su improvizacije, koje neminovno kad-tad dovode do zastoja u razvoju.

Mogu li se u narednom periodu očekivati neke akvizicije u BiH i da li možda planirate da otvorite BH Bazar i u nekoj od država u regionu?
Imamo jasnu strategiju i možemo reći da će biti novih akvizicija. Zasada se nećemo upuštati u akvizicije izvan BiH, jer smatramo da je trenutno najbolje i nama najdraže investirati u BiH.

Veoma ste poznati po kafi Vispakovog programa, Zlatna džezva. Da li u skorije vreme planirate lansiranje još nekih proizvoda u drugim kategorijama kafe, kako biste širili asortiman, a time i vašu prepoznatljivost?

Nedavno smo na tržište plasirali “Mr. & Mrs. Vi”. Reč je o  novom brendu Vispaka za tople instant napitke sa ukusima cappuccino classic, cappuccino vanila, cappuccino čokolada, irish, karamel, strong, tiramisu, i topla čokolada. Na razvoju brenda radili smo godinu dana. Pazili smo na sve detalje, i mislim da svi zajedno možemo biti ponosni na najnoviji Vispakov brend toplih napitaka “Mr. & Mrs. Vi”. Ponudu smo vrlo široko postavili od klasičnih do napitaka sa posebnim ukusima i dodacima. Neki od ukusa se na BiH tržištu pojavljuju prvi put, kao što je cappuccino tiramisu. Proizvod se već nalazi u prodaji, a očekujemo da će uskoro biti na svim prodajnim mestima širom BiH. Vredi istaći da je “Mr. & Mrs. Vi” u celosti plod domaće pameti i angažmana. S druge strane, mi smatramo, a za pravo nam daju izvanredni uspesi koje Zlatna džezva beleži na tržištima Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Kosova, ali i dalje, da je bosanska kafa popularna i omiljena ne samo u BiH, već i izvan nje. Ako nešto treba i može postati globalni brend sa ovih područja onda je to Zlatna džezva kao prava bosanska kafa sa svim njenim osobenostima, od odabira posebnih mešavina sorti kafe, preko prženja, načina spremanja (“bosanska kahva se peče, ona se ne kuha”), pa ako hoćete do ćefa koji osećate dok je ispijate sami ili u društvu sa vama dragim ljudima. Tako nešto ima i može samo Bosna.

Da li vam činjenica da BiH nije članica EU stvara neke probleme kod izvoza?
Jedan od problema koji imamo u tom smislu je taj da nam nije dozvoljeno da izvozimo pite koje u svom sastavu imaju i sirovine životinjskog porekla koje potiču iz BiH. To znači da sirnicu možemo izvoziti jedino ukoliko dokažemo da smo sir nabavili iz EU. Dok burek (pita s mesom) ne možemo nikako izvoziti na tržište EU.

Da li planirate ulazak na srpsko tržište, u kom periodu i u kojoj oblasti (prehrambena proizvodnja ili otvaranje trgovinskog lanca)?
Distribuciju proizvodnog programa Vispaka i AS-a u Srbiji radimo preko firme Vispak Beograd, a distribuciju Klasa preko firme K&P distribucija d.o.o. Srpsko tržište je sledeće strano tržište kojem ćemo posvetiti posebnu pažnju.

Kako preostali trgovački lanci u BiH gledaju na vaše širenje u maloprodaji? Imate li nekih većih problema oko toga?
Ovo je slobodna zemlja u kojoj je tržište slobodno. Neka najbolji pobede. Ne znam zašto bi neko mogao imati bilo šta protiv neke poslovne zamisli u cilju razvoja domaće proizvodnje, otvaranja radnih mesta, razvoja tržišta i povećanja nivoa konkurentnosti domaćim brendovima.

Kakva su vaša očekivanja u smislu poslovnih rezultata grupacije u ovoj godini?
Naši poslovni planovi temlje se na razvoju. Prema našim projekcijama i u ovoj godini ćemo zabeležiti stabilan rast obima proizvodnje i plasmana u dvocifrenom procentualnom iznosu. Očekujemo da će ovo biti najbolja godina do sada.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close