Hoće li EU aktivirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju?

Nakon što je Parlamentarna skupština BiH prihvatila zajedničku izjavu o evropskoj opredijeljenosti BiH, očekuje se da bi na sjednici Vijeća Evropske unije za vanjske poslove, koja će biti održana ovoga mjeseca, Unija mogla recipročno odgovoriti i aktivirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Za pomake na evropskome putu bh. političari dužni su provesti i socio-ekonomske reforme na koje su se obavezali, a za koje još nema adekvatnih planova.

Stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH bi imala ugovorni odnos sa EU, koji se smatra ozbiljnim korakom u procesu pristupanja. Prema iskustvima zemalja regiona, došlo bi do značajnog porasta stranih investicija, povećanja bruto društvenog proizvoda i stope zapošljavanja.

“Kada je SSP na snazi, država, uslovno rečeno, pokazuje dodatnu ozbiljnost i opredjeljenje da postepeno ispuni kriterije za članstvo, što je investitorima sasvim solidan signal da investiraju u tu državu”, objašnjava Marina Kavaz-Siručić, portparolka Direkcije za evropske integracije BiH.

Svi se slažu – interes BiH je da Vijeće Evropske unije za vanjske poslove što prije donese pozitivnu odluku o stupanju na snagu Sporazuma.

“Vjerujem da će do 15.3., kad zasjeda Evropsko vijeće da, biti formirana vlast i da ćemo moći aktivirati taj sporazum, i ne samo aktivirati ga nego krenuti onda sa dobivanjem statusa kandidata”, kaže Martin Raguž, iz HDZ-a 1990, delegat u Domu naroda PSBiH

Predsjednik Kluba SBB-a u Zastupničkom domu PSBiH Mirsad Đonlagić kaže kako je to prilika da uhvatimo voz i priključak za EU-om i da što je moguće prije pokušamo srediti stanje u BiH po mjerilima međunarodne zajednice.

SDS-ov zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Mladen Bosić nada se da ćemo iskoristiti ova “odškrinuta vrata” da pokušamo da stignemo ostale zemlje koje se iz regiona bore da uđu u EU.

Ima i onih koji izražavaju sumnju da će sve biti tako brzo.

“Sa ovakvim zahtjevima pojedinih stranaka, nažalost, nisam siguran da će to biti u martu”, kaže DF-ov delegat u Domu naroda PSBiH Sifet Podžić

Kako bi BiH krenula naprijed, na bh. vlastima je obaveza – provesti socio-ekonomske reforme, na koje su se, između ostalog, obavezali u Zajedničkoj izjavi. Međutim, inicijalni set reformi još nije urađen.

“Ideja ima puno, ali poslije svega ovoga treba napraviti strategiju, akcijski plan, sa preciznim nositeljima tih aktivnosti”, ističe HDZ-ov Bariša Čolak, delegat u Domu naroda PSBiH.

Senad Šepić, zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH, kaže da vlade, nakon što budu formirane na svim nivoima, moraju utvrditi taj set i da se onda napravi ta dinamika.

“Bez formiranih vlasti na svim nivoima mi ostajemo bez prijedloga o konkretnim aktivnostima i zbog toga je vrlo važno formiranje vlasti na svim nivoima”, poručuje Saša Magazinović, zamjenik predsjedavajućeg Kluba SDP-a BiH u Zastupničkom domu PSBiH.

Provođenje reformi iz Sporazuma o rastu i zapošljavanju tehnički je moguće, smatraju analitičari, ali politički će biti teško.

Kako kaže Adnan Huskić, mi imamo veliku javnu potrošnju, jako puno ljudi koji su na budžetima, ogromnu klijentijalističku mrežu koju su izgradile političke stranke.

Poruka Brisela o nužnosti provođenja reformi je je jasna.

“Razlog reformi nisu zahtjevi Brisela, već statistički podaci da je 60% mladih u BiH nezaposleno”, naglašava Federica Mogherini, visoka predstavnica EU-a za za vanjsku politiku i sigurnost.

Bh. građani traže evrospku budućnost, a na političarima je da što prije počnu izradu plana socio-ekonosmkih reformi i pokažu koliko su opredijeljeni za evropski put.

Federalna.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close