Hag objavio uslove za Šešelja

Nakon brojnih kritika iz Hrvatske, Haški tribunal je konačno objavio uslove za privremeno puštanje na slobodu lidera radikala Vojislava Šešelja, kome se u Hagu sudi za ratne zločine.

Milka Domanović
BIRNMeđunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u utorak je objavio poverljivi dodatak sa uslovima za Šešeljevo oslobađanje, koji se vratio iz Haga pre dve nedelje radi lečenja. Šešelj je od povratka u Beograd dao niz izjava, koje su razbesnele hrvatske političare.

Haški tribunal je Šešelju naredio da preda pasoš srpskim vlastima odmah po dolasku u Beograd, dok je Srbiji naredio da “optuženom ne izda novi pasoš, što bi omogućilo da putuje bez dozvole veća”.

U uslovima, koji do sada nisu objavljeni, Šešelj se takođe obavezuje da “ne stupa u kontakt bilo koje vrste sa žrtvama, svedocima ili da pokušava da utiče na njih na bilo koji način, kao i da na bilo koji način ne ometa proceduru”.

Lider Srpske radikalne stranke, takođe, mora da se vrati u Haški tribunal, kada to od njega bude zatraženo.

Inače, suđenje Šešelju za zločine u Hrvatskoj, Srbiji i BiH traje više od 11 godina.

Šešelj je nakon povratka u Srbiju organizovao miting u Beogradu, kome je prisustvovalo više od 3,000 ljudi.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je, međutim, rekao u utorak da ne treba optuživati Srbiju zbog Šešeljeve retorike.

“Oni [Haški tribunal] su doneli odluku o tome kada ga puštaju, nas niko ništa nije ni pitao, niti konsultovao. Ono malo što su tražili mi smo to malo ispunili, a onda nas kritikuju zbog njihovih odluka”, rekao je Vučić.

Hrvatski član Evropskog parlamenta je prošle nedelje inicirao rezoluciju, koja bi trebalo da osudi Šešeljevo oslobađanje, a poslanici će o tome raspravljati u četvrtak.

Hrvatski parlament je, takođe, spremio deklaraciju kojom se osuđuje privremeno puštanje na slobodu, a poslanici će o tome izjašnjavati kasnije tokom dana.

Bivša hrvatska premijerka, a sada poslanica u saboru, Jadranka Kosor, koja je pokrenula tu ideju, zatražila je od Haškog tribunala da opozove odluku o Šešelju.

“On širi mržnju, zastrašuje i ponižava žrtve i svjedoke. Grohotom se smije haškom sudu i nadam se kako će sabor deklaraciju donijeti jednoglasno”, rekla je Kosor.

Šešelj je izazvao dodatno nezadovoljstvo kada je na dan obeležavanja pada Vukovara u ruke srpskih snaga 1991. godine poslao saopštenje hrvatskim medijima nazivajući to “danom oslobođenja Vukovara“.

On je odmah po oslobađanju, kao i na mitingu održanom 15. novembra rekao da je “pobedio Haški tribunal”.

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović se zbog puštanja Šešelja na slobodu žalio direktno Haškom tribunalu, navodeći da to predstavlja korak unazad za međunarodnu pravdu.

Međutim, predsednik Haškog tribunala Teodor Meron je podržao odluku o Šešeljevom privremenom puštanju na slobodu i rekao da lokalni političari treba da budu odgovorni za pomirenje.

“Uvek sam verovao da političari, verski i drugi lokalni lideri u svojom društvima moraju biti oni koji će ubrzati proces [pomirenja]“, rekao je Meron u odgovoru na Josipovićevo pismo.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close