Građevinarstvo BiH: Otpuštanje radnika na jesen?

Domaće građevinske kompanije sa nestrpljenjem očekuju raspisivanje tendera za dionicu autoputa Međugorje – Počitelj I nastavak radova na koridoru V-c od Zenice prema Žepču.

Ukoliko do raspisivanja ovih tendera ne bi došlo već ove jeseni na krajem sezone u bosanskohercegovačkom građevinarstvu moglo bi se očekivati otpuštanje radnika.
Na ovakav scenarij upozorava magistrica Dženana Hodžić, ekonomski analitičar u oblasti građevinarstva. Za portal Indikator.ba prokomentarisala je trendove u građevinarstvu u proteklih nekoliko mjeseci I pri tom zaključila da je krajem prošle I početkom 2015. godine došlo do preobrata pa je u visokogradnji u prvom tromjesečju u vbisokogradnji zabilježen rast od 8,2 posto a na objektima niskogradnje pad od 1,9 procenata. Time se na izvjestan način istopio erfekat ostvaren dobrim poslovima u posljednje tri godine u kojem je niskogradnja imala značajan rast i veći dio ukupne realizacije (preko 70 posto). Udio objekata visokogradnje u ukupno izvršenim građevinskim radovima iznosi 32,5 posto, a udio objekata niskogradnje iznosi 67,5 posto.

“Ako posmatramo stanje sa aspekta broja izdatih dozvola za građenje, evidentno je da je broj izdatih odobrenja u padu. U prvom tromjesečju 2015 godine u odnosu na prosječan broj izdatih odobrenja za građenje u 2014 godini bio je manji za 20,6 posto, a u odnosu na isti period 2014 godine manji je za 26,1 procenata. Dakle, za dugoročnija predviđanja ovo nije dobar pokazatelj, ali što se tiče ove godine, predviđanja izgradnje stambenih zgrada veća su za 33% u 2015 godini, nego što je to bilo u 2014 godini”, kazala je analitičarka mr. Dženana Hodžić

Nadalje je pojasnila da je manji broj izdatih odobrenja za građenje u ovoj godini u odnosu na prošlu godinu, a da je predviđeno povećanje izgradnje stambenih zgrada u ovoj godini rezultat realizacije ugovorenih poslova u prethodnom periodu.

Što se tiče niskogradnje, za održavanje kontinuiteta uposlenosti i postojećih kapaciteta, neophodni su novi tenderi i novi poslovi.

S obzirom na to da je Bosna i Hercegovina malo tržište, ali i činjenice da građevinska operativa i svake druge, pa i naše zemlje, u većoj ili manjoj mjeri, ovisno od kapaciteta, ciljno teži osvajanju novih tržišta van granice zemlje. Sagovornica s tim u vezi zaključuje da bosanskohercegovački neimari imaju prepoznatljiv i dobar imidž na tržištima širom svijeta.

Međutim, trenutno bh građevinari nemaju velikih i značajnijih gradilišta na inozemnom tržištu.

Podaci s kojima raspolaže ukazuju na to da je u prvom tromjesečju 2015 godini vrijednost ugovrenih građevinskih radova manja je za 8,1 posto, a vrijednost izvršenih građevinskih radova manja je za 8,6 procenata u odnosu na prvo tromjesečje 2014 godine.

“Veći dio inozemnog tržišta odnosi se na Evropske zemlje. Posebno su zemlje regiona od interesa (Makedonija, Slovenija, Srbija), iako postoje otežavajuće administrativne prepreke aktiviranja naših firmi na ovim tržištima. To su zemlje gdje trenutno ima aktuelnih projekata u niskogradnji, dok u drugim većim zemljama poslove uglavnom preuzimaju veće građevinske kompanije iz svijeta”, zaključila je za portal Indikator.ba magistrica ekonomskih nauka i analitičar za oblast građevinarstva Dženana Hodžić.

Hajdar Arifagić
Indikator

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close