Čomski: Njemačka i Francuska profitiraju na patnji grčkog naroda, sramota je to što im rade

“Osim demonstriranja moći, nema drugog razloga da se nastavi sa sramotnom farsom u kojoj francuske i njemačke banke profitiraju na patnji grčkog naroda”, kazao je Chomsky.

(nezavisne.com)

Bilo da Grčka napusti evrozonu ili da prihvati da i dalje slijedi diktate “trojke” posljedice po grčki narod biće gorke, kaže za “Politiku” Noam Čomski, najčuveniji intelektualac svijeta, lingvista, filozof i politički aktivista.

Na pitanje šta će se desiti sa Grčkom i šta misli o zahtjevima evropske “trojke” (Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke i Evropske centralne banke) prema ovoj članici EU, Čomski odgovara: “Politika stezanja kaiša koja je nametnuta Grčkoj sa ekonomske tačke gledišta je apsurdna i prava je katastrofa za Grčku. Ponašanje ‘trojke’ je sramotno. Nema sumnje da je njihov cilj da svima daju na znanje da otpor sjevernim bankama i briselskoj birokratiji neće biti tolerisan i da težnje ka demokratiji i poštovanju narodne volje moraju biti napuštene. Sem demonstriranja moći, nema drugog razloga da se nastavi sa sramotnom farsom u kojoj francuske i njemačke banke profitiraju na patnji grčkog naroda.”

Upitan šta je trebalo uraditi prije nego što je raspisan referendum o nametnutim mjerama štednje, Noam Čomski kaže da je trebalo da dug bude radikalno restrukturiran ili proglašen nelegitimnim i ukinut. Prema njegovom mišljenju, Grcima se sada nudi “bijedan izbor između dvije bolne alternative”, piše Politika.

“Možemo se samo nadati da će hrabri otpor Grka podstaći globalnu solidarnost, koja će spasiti i njih i druge od okrutne sudbine koju diktiraju trenutni gospodari”, kaže on.

Kampanja za referendumsko “NE”, odnosno za odbijanje nametnutih mjera štednje, vodi se pod sloganom “ohi”. Naime, kada je u osvit Drugog svjetskog rata Benito Musolini tražio da italijanske trupe okupiraju dijelove grčke teritorije, tadašnji premijer Joanis Metaksas je ultimatum odbio kratkim “ohi”. Svakog 28. oktobra u Grčkoj se obilježava “Ohi” dan kao dan ulaska u borbu protiv nacizma, a Siriza svoju politiku naslanja upravo na ovu tradiciju grčkog naroda, često iznalazeći paralele između nacističke okupacije Grčke i današnje njemačke ekonomske politike.

Najzanimljiviji prijedlog međunarodne solidarnosti sa Grčkom došao je od kurdske Narodne demokratske partije, koja je u turskom parlamentu predložila da Turska u znak solidarnosti otplati 1,6 milijardi evra grčkog duga ili Grčkoj dodijeli beskamatni kredit u tom iznosu, što bi poboljšalo odnose između ove dvije susjedne zemlje i spriječilo ekonomske turbulencije koje bi naštetile i samoj Turskoj.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close