Memorandum s “Howell Machineom” štetan je za namjensku industriju

Zašto je poništen dokument koji je potpisao Nikšić

OTKRIVAMO Memorandum s “Howell Machineom” štetan je za namjensku industriju

Nakon što je Federalna vlada na prošloj sjednici stavila van snage memorandum o razumijevanju i strateškom partnerstvu s firmom “Howell Machine” iz SAD, a zbog „njegove neaktuelnosti, zakonske neprimjenjivosti te moguće zloupotrebe”, istražili smo dublje razloge zbog kojih je odlučeno o stavljanju van snage ovog akta.

Prema dokumentaciji koju smo dobili iz Federalne vlade, ukoliko bi se krenulo u daljnju primjenu ovog memoranduma, a koji je 13. decembra 2013. godine s predstavnicima navedene kompanije potpisao tadašnji federalni premijer Nermin Nikšić (SDP), nastupile bi štetne posljedice za namjensku industriju i samu Federaciju!

Prenošenje prava

– Memorandumom je postavljena jednostrana odgovornost po svim pitanjima poslovanja, a koja se odnosi na privredna društva namjenske industrije FBiH, dok je strani partner sebe lišio svake odgovornosti, što je neprihvatljivo s aspekta interesa Federacije kao većinskog vlasnika navedenih preduzeća – stoji u Vladinom aktu.

Dalje se navodi da “ovakav vid prenošenja prava upravljanja preduzeća koja su u mješovitoj svojini (dionička društva) nije kompatibilan s postojećim zakonskim propisima koji reguliraju ovu oblast, a zbog čega memorandum nije provediv”.

Kao najočitiji primjer štetnosti za FBiH i njenu industriju naveden je dio memoranduma u kojem stoji da će “Howell Machine” rukovoditi fabrikama, opremom, postrojenjima i ostalom imovinom federalnih preduzeća, ali da će neizmireni dugovi i ostale obaveze fabrika namjenske industrije ostati isključivo njihova odgovornost, pri čemu ova američka kompanija ne preuzima odgovornost niti bilo kakvu obavezu.

vlada-fbih-o-howell-machine

Faksimil Vladine odluke kojom se raskida memorandum

Puna nadležnost

Također se navodi da bi “Howell Machine” sva ulaganja, ali ne ograničavajući se na opremu i prijenos znanja, naplatio od određenog preduzeća, dok bi američka kompanija zadržala punu nadležnost nad svakom odlukom o zaposlenju u fabrikama namjenske industrije, uključujući i otpuštanje svih zaposlenika i osoblja uprave, administracije, proizvodnje.

Dalje se ističe da je 30. septembra ove godine u Ministarstvu energije, industrije i rudarstva FBiH održan sastanak s vlasnikom kompanije Dejvidom Hauelom (David Howell) te da je on tom prilikom kazao da “što se tiče njega i njegove firme, memorandum više nije aktuelan, jer se od njegovog potpisivanja ništa nije konkretno uradilo”.

Džindić: Niko ne bi prihvatio takvu jednostranu odgovornost

Federalni ministar energije, industrije i rudarstva Nermin Džindić rekao je za “Avaz” da za FBiH ovakav memorandum jednostavno nije prihvatljiv.

– Sve što je loše, dugovi, krediti, obaveze padalo bi na teret naših fabrika, dok bi američka kompanija dobila potpuni komfor da radi šta želi. Ja mislim da nema niko na svijetu ko bi prihvatio takvu jednostranu odgovornost – kazao nam je ministar Džindić.

On je istaknuo da će u toku ove sedmice održati sastanak s predstavnicima “Howell Machinea”, naglasivši da je ministarstvo na čijem je čelu otvoreno za bilo koji konkretan projekt ili posao koji predloži ova kompanija, a koji će biti od obostrane koristi.

Autor: A. DUČIĆ – avaz.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close