Bahrudin Trbalić primljen na studij na prestižni MIT u Bostonu

Bahrudin Trbalić iz Krivajevića, općina Kladanj i učenik Međunarodne škole u Tuzli postao je jedini Bosanac i Hercegovac koji se uspio upisati na prestižnu školu Massachusetts Institute of Technology – popularni MIT u Bostonu.

(Preporod.com – SANEL-EF. HODŽIĆ)

Studij fizike će, ako Bog da, ovaj nadareni momak nastaviti na ovom prestižnom fakultetu. Na MIT-u na sva tri studijska ciklusa ima 10 000 studenata. Ove godine su primili 1 000 novih studenata a 100 koji žive izvan Amerike. Bahrudin Trbalić je jedan od tih 100. S obzirom na to da je MIT privatni fakultet, godišnje studiranje košta 70 000 dolara. Bahrudin će imati stipendiju s tim da će plaćati samo 5 000 dolara godišnje. Međutim, kao student moći će raditi 20 sati sedmično tako će moći sa lahkoćom izvršavati predviđene obaveze. U stipendiju su uračunati stanovanje, hrana, knjige i odjeća.

Nadarenost i ljubav prema fizici Bahrudin je pokazivao kroz osnovnu školu. Gdje je sa svojim nastavnicima fizike Salkom Ahmetspahićem i Amirom Aljićem u Osnovnoj školi ”Stupari” postizao fantastične rezultate. Dva puta je osvajao prvo mjesto na općinskom takmičenju iz fizike a u osmom razredu je bio prvi na kantonalnom a peti na federalnom takmičenju.

Međunarodna škola u Tuzli mu je ponudila, kako Bahrudin ističe, sve potrebne uvjete da rezultati budu bolji a njegovo znanje iz ove oblasti veće. Pored redovne nastave neizostavni su bili časovi van nastave, te časovi i vježbe sa studentima u Sarajevu. Sve to nije bilo dovoljno, te je ovaj vrijedni momak određene sprave i opremu iz škole nosio kući te dodatno vježbao.

Sav taj trud je polučio izvanredne rezultate. Tokom 2012. god. osvojio je 2. mjesto na kantonalnom takmičenju iz fizike kao učenik prvog razreda. U drugom razredu je bio 2. na kantonalnom takmičenju, 2. na federalnom i 5. na državnom takmičenju. U trećem razredu je bio 1. na kantonalnom, 1. na federalnom, 1. na državnom takmičenju te je bio 2. na svjetskom takmičenju  u Rumuniji, gdje učestvuju predstavnici 20  zemalja svijeta. Iste godine je na Olimpijadi u Indiji osvojio 2. mjesto, gdje je učestvovalo 400 takmičara iz cijelog svijeta. Ove godine kao učenik četvrtog razreda je također učestvovao u Rumuniji na svjetskom takmičenju gdje je osvojio 2. mjesto. U julu ove godine ga očekuje Olimpijada u Švicarskoj gdje očekuje dobre rezultate.

Pripremajući se za sva ova takmičenja Bahrudin se koristi dodatnom literaturom na engleskom jeziku, te starim Jugoslovenskim udžbenicima. Sve što je kasnije kod nas izlazilo iz štampe, kaže ovaj vrijedni đak, je bilo samo prepisivanje.

Bahrudin ističe da mu je na ovom putu bila potrabna finansijska podrška. Podrška od načelnika općine Kladanj Jusufa Čavkunovića je vrlo značajna, kao i podrške velikih kompanija poput Hifa Group i BH Telecoma.

Na pitanje kako se osjećao kao musliman u Indiji i Rumuniji, te da li na MIT ima mogućnost studiranja Islamskih nauka, Bahrudin odgovara:”Bilo mi je zanimljivo da je u Indiji kibla prema zapadu. U Rumuniji na takmičenju su bila sva tri obroka sa svinjetinom, živio sam jedući voće. Na MIT-u je obaveza da studenti izučavaju nekoliko društvenih. Mislim da se pod društvenim nauka podrazumijevaju i Islamske nauke. Ja sam  zaineteresovan za Islamske nauke. Izučavanje Islamskih studija je na Harvardu, to mi je 5 minuta biciklom. Fakultet na kome ću studirati ima svoj medžid gdje se klanjaju i džume. Postoji mogućnost da muslimanski studenti budu zajedno u domu.”

Na pitanje može li se putem fizike dokazati postojanje Boga, meleka, može li fizika dokazati mogućnost Smaka svijeta, Bahrudin odgovara: ”Naravno, Ajnštajnova teorija relativiteta mnogo otkriva, mene to upravo najviše zanima. Iz perspektive svjetlosti cijeli univerzum je u jednoj tačci i vrijeme stoji. Sve što se kreće brzinom svjetlosti ne može stariti. Nemoguće je da se bilo šta kreće brže od brzine svjetlosti. Kada bi pokušavali neki predmet ubrzavati želeći da on premaši tu brzinu, masa tog predmeta bi se povećavala dostižući beskonačnu vrijednost pri brzini svjetlost.  Svjetlost ima osobinu da ne stari. Meleki su od svjetlosti. Oni ne stare. Bog koji je izvor svjetlosti (En-Nur, 35.) stvorio je svjetlost i meleke od svjetlosti koji ne stare, samim tim on kao Gospodar je Vječan, oduvijek i zauvijek. Nažalost muslimanski narod nije imao svojih predstavnika tokom nedavnih napredaka u fizici i drugim prirodnim naukama. Tako se, kao što je to bilo uobičajeno prije, nova otkrića u prirodi nisu adekvatno popratila objašnjenjima iz Kur'ana a samim time nisu iskorištena u svrhu dokazivanja postojanosti Stvoritelja. U dobu kada se nauka koristi da bi, između ostalog, pružila dokaze nepostojanja Stvoritelja, vjernicima su potrebni eksperti u poljima nauke koji bi dokazivali njegovu postojanost. Nijedan novi fenomen koji je otkriven u prirodi se ne kosi sa time da postoji jedan Stvoritelj Univerzuma, čak sa svakim napretkom u nauci, sve postaje jasnije da je Univerzum stvoren od strane Uzvišenog. Jedino pomoću pogrešne interpretacije tih fenomena se može doći do suprotnog zaključka. Pored Teorije relativiteta interesantan je i zakon entropije. Taj zakon nalaže da sve u Univerzumu, kad je prepušteno samo sebi teži haosu i haotičnom stanju. Nužno je da Univerzum ima Vladara koji svim upravlja.”

Bahrudim je bio vrijedan učenik dok je kao osnovac pohađao mektebsku nastavu. Učestvovao je na mektebskim takmičenjima. Uz ramazan je mujezin u svome džematu. Bahrudin zna Jasin napamet, Amme džuz te redovno klanja pet dnevnih namaza. Prije nekoliko sedmica se upoznao u Sarajevu sa hafizom Kenanom Musićem, što mu je bila velika životna želja. Kako Bahrudin ističe, hafizovu halku hadisa iz Tabačkog mesdžida prati preko interneta već 4 godine.

Vrijedi istaći na Bahrudin nema Facebook profil. To objašnjava činjenicom da Facebook oduzima dragocjeno vrijeme. A za postizanje velikog uspjeha sebi ne smijete dozvoliti da tračite vrijeme. U savremenom svijetu ljudi napadaju sa svih stana. Ako ti ne mogu ništa onda te zaposle na svojstven način i uzmu ti vrijeme.

Bahrudin govori engleski, njemački i turski jezik. Želja mu je da se nakon okončanja studija vrati u BiH, da bude istraživač, profesor fizike, što mu svi od srca želimo.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close