BiHPolitika

Avaz.ba: Ovo nije politička kriza, ovo je kontinuitet

Dok traju previranja na političkom nebu u BiH

Analitičari za Avaz.ba: Ovo nije politička kriza, ovo je kontinuitet 

Nakon što je član Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović, pokrenuo reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, u našoj zemlji se ne stišavaju strasti.

Optužbe pršte na sve strane, a mnogi se pribojavaju kako će u BiH uslijediti najveća politička kriza od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Za Avaz.ba cijelu situaciju prokomentirao je prof. Slavo Kukić koji je kazao kako ovo uopće nije nova kriza, već kontinuitet koji traje već godinama.

– Nisam siguran da i dogovorno ne produžavaju ovu krizu tri nacionalne oligarhije kako bi onemogućile pad svog utjecaja u biračkom tijelu. To čine na različite načine. Dragan Čović, svako malo poteže pitanje trećeg entiteta, kao pretpostavke ravnopravnosti, Milorad Dodik organiziranjem referenduma i prijetnjama novih referenduma, a Bakir Izetbegović u najnovijem pokušaju, naravno, za koju se bojim da bi to mogao biti povod najveće poslijeratne krize u BiH, povlačenjem potrebe revizije presude pred sudom u Hagu i to deset godina nakon što je presuda izrečena i u tom vremenu nije učinjen niti jedan značajniji korak da bi se revizija utemeljila na iole ozbiljnim argumentima – kazao je Kukić.

Također, naš sagovornik smatra da cilj Izetbegovića nije revizija, već sprečavanje utjecaja unutar bošnjačkog biračkog tijela.

– Sve ovo nije ništa slučajno, to je kontinuitet djelovanja tri nacionalne oligarhije. Neće me čuditi da ovi ne budu koristili istu matricu u narednih pedest godina – istakao je Kukić.

Kao izlaz iz očigledne krize Kukić vidi dva rješenja.

– Jedan je prirodniji 20. stoljeću, a to je rješenje po principu, što bi narod rekao “toljagu u ruke”, a drugi izlaz je da im se na izborima kaže NE. Taj izlaz je po meni jedini realan. Drugi izlaz je da građani BiH kažu dosta vas je više, birat ćemo druge, kakve god da jesu, taman da su gori od vas, jer vi ste imali pred sobom 25 godina i umjesto da ste nas poveli u budućnost, vi ste nas odveli u 60. godine 20. stoljeća – zaključio je Kukić.

Dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Šaćir Filandra, kazao je za naš portal da je sasvim očekivano da politički subjekti iz Banja Luke, oštro protstvuju i negoduju, budući da se mogućnost revizije presude tiče i dijela njihovog političkog nasljedstva.

– Indiktativna je, u pozitivnom smislu, relativna suzdržanost Vučića (Aleksandra, premijera Srbije, op.a.), koji mada je zauzet svojom kampanjom, očito ovo pitanje politički procjenjuje mnogo manje važnom nego što joj se daje publicitet – kaže Filandra.

On dalje navodi kako ne vjerujem da će doći do bitne političke krize, niti da za nju ima razlog.

– Potrebno je razjasniti da se ovdje radi o osudi jedne pogrešene politike i režima Miloševića, i da to ne ide na neke umanjene nadležnosti RS ili njihovih političara. To je nešto što se desilo u prošlosti i treba depoloitizira to pitanje. To pitanje treba prepustiti sudovima, treba to pitanje razdvojiti, pravno od političkog – istakao je Filandra.

Autor: Al. Ti. – avaz.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close