Kultura

9 savjeta Marka Twaina kako živjeti srećniji život

Čuvenog pisca, humoriste, satiričara i predavača, se sigurno sjećate iz djetinjstva po knjigama Avanture Huckleberry Finna ili Avanture Tom Sawyera. Neka vas njegovi citati nauče nečemu o životu.

1.Odobravajte sebe

„Čovjeku ne može biti prijatno bez sopstvenog odobrenja.“

Ako ne odobravate sebe, svoje ponašanje i postupke vjerovatno ćete se većinu dana osjećati nelagodno. Sa druge strane, ukoliko podržavate sebe imate tendenciju da budete opušteniji i steknete unutrašnje slobode, a samim tim i da radite ono što želite. Unutrašnji otpor može vas često sabotirati kada krenete uzlaznom putanjom. Stoga radite na sebi i ne čekajte odobrenje drugih.

2. Ograničenja se često nalaze samo u vašoj glavi

„Starost je stvar uma nad materijom.“

Ne treba da vas brine šta neko misli o tome što ste stari, proćelavi ili debeli. Imajte samosvijest i živite baš onako kako vi želite. Ukoliko ističete i pokazujete svoje „nedostatke“ i drugi će. Sa druge strane ako ih prihvatite, drugi neće obraćati pažnju na njih. Nemojte praviti tenziju ni od čega.

3. Opusti se i zabavi

„Humor je najveći blagoslov čovječanstva.“

„Napade smijeha ništa ne može zaustaviti.“

Humor i smijeh su nevjerovatni i mogu pretvoriti ozbiljnu situaciju u nešto čemu će se svi smijati. Olakšavaju raspoloženje što mnogo pomaže pri radu jer je najbitnije da nema negativne energije. Razvedrite se i vidjećete rezultate.

4. Otarasite se bijesa

„Ljutnja je kiselina koja može nanijeti više štete posudi u kojoj je čuvana nego bilo čemu na šta se polije.“

Većinu vremena bijes je potpuno besmislen, a često može da izmakne kontroli. Često je on gori za osobu koja mrzi nego za osobu na koju se to odnosi. Dakle, što prije razgovarajte sa sobom i otarasite se bijesa kako biste imali ljepši život.

5. Oslobodite se ideje o pravu

„Ne idite okolo govoreći kako vam svijet duguje život. Svijet ti ne duguje ništa. On je ovdje bio prvi.“

Kada ste mali sve dobijate od drugih, a kada ostarite očekujete da imate veća prava. Nemojte osjećati da vam svijet duguje nešto jer to može izazvati mnogo bijesa i frustracije jer vam život neće uvijek dati ono što očekujete. Više niste dijete već ste u sjedištu vozača, zato uzmite volan i vozite kuda želite.

6. Budite spremni na reakcije

„Osoba sa novom idejom je crna osoba dok god ideja ne uspije.“

Kada odlučite da krenete stazom kojoj niko do tada nije hodao budite spremni na negodovanje i negativne reakcije drugih. Biće i onih koji će vas podržavati ali će većina biti zbunjena i neće vam dati prave riječi. Ti komentari će reći više o njima i njihovom životu nego o vama.

7. Fokusirajte se na ono što želite

„Odvucite misli daleko od vaših nevolja… za uši, za pete ili kako god da uspijete.“

Vaš fokus u velikoj mjeri određuje kako će se stvari odvijati. To znači da ćete biti žrtva ili da ćete odlučiti da budete borac. Mnogima je normalno da plivaju u moru negativnosti ali i to je izbor. Misao je navika. Preusmjerite um na nešto korisnije.

8. Nemojte se opterećivati time kako da se osjećate dobro

„Najbolje ćete oraspoložiti sebe time što ćete oraspoložiti druge.“

Ovo je malo kontra-intuitivan savjet, ali ćete zaista pokrenuti pozitivnu energiju među ljudima. Drugi će imati dendenciju da uzvrate i osjećat ćete se dobro što pomažete jedni drugima. Pozitivna osjećanja su zarazna i učinit ćete više ljudi srećnim.

9. Radite ono što želite

„Za dvadeset godina ćete se osjećati tužnije za stvarima koje niste uradili nego zbog onih koje jeste. Podignite sidro. Otplovite daleko od sigurne luke. Uhvatite jedrima vjetrove. Istražujte. Sanjajte. Otkrijte.“

Na ovaj fantastičan citat nema mnogo toga da se doda. Možda bi bilo dobro da ga negdje napišete i zalijepite na vidno mjesto kao podsjetnik šta sve možete uraditi sa svojim životom.

Dialogos.ba

Mark Twain (Mark Tven; Florida, 30. novembar 1835 – Redding, 21. april 1910), pravo ime Samuel Langhorne Clemens, američki književnik.
Mark Twain je rođen 30. novembra 1835. godine u gradiću Florida, država Missouri, samo oko 300 km udaljenom od indijanske teritorije.
Kada je imao 4 godine preselio se s roditeljima u Hannibal, Missouri, lučki gradić na Mississippiju sa oko 2000 stanovnika. Sa redovnim školovanjem je završio kada je imao 12 godina – 1847, kada mu je otac umro. Tad je postao pomoćnik i učenik dvojice vlasnika štamparije u Hannibalu. Kasnije je promijenio nekoliko poslova, uglavnom u vezi sa štampom. Do početka američkog građanskog rata (1861-1865) nekoliko godina je radio kao kormilar parnog broda na Mississippiju. 1861. je nakratko bio dobrovoljac u konfederacijskoj konjici.
1862. postao je reporter i humorist u listu Territorial Enterprise u Virginia Cityju, Nevada. 1863. počeo je potpisivati svoje članke i ostale tekstove pseudonimom Mark Twain (izraz mornara na Mississippiju koji je označavao da je voda dovoljno duboka da brod može proći).
1907. godine mu je uručen počasni doktorat univerziteta Oxford. Kada je umro ostavio je nezavršen autobiografski rad, koji je naknadno uredila i objavila 1924. godine njegova sekretarica Alberta Bigelow Paine.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close